Pochodzące ze Skandynawii drewno konstrukcyjne cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nic dziwnego, gdy weźmie się pod uwagę fakt, o jak bardzo wytrzymałym i wysoko jakościowym produkcie mowa.
Zainteresowanie tym surowcem generuje różne pytania, które mają na celu lepsze zrozumienie drewna konstrukcyjnego i jego maksymalne wykorzystanie w planowanych projektach. Jednym z najczęściej pojawiających się zagadnień jest to dotyczące ceny, a odpowiedź na nie wymaga zrozumienia szerszego kontekstu właściwości surowca. Jeśli Ciebie również interesuje ile kosztuje drewno konstrukcyjne – czas znaleźć odpowiedź.
Co wpływa na cenę drewna konstrukcyjnego?
Drewno konstrukcyjne to surowiec, który jak sama nazwa wskazuje – jest dedykowany budowaniu różnych konstrukcji. Cena drewna konstrukcyjnego może być różna, ale możesz mieć pewność, że przy tego rodzaju inwestycji dostajesz dokładnie to, za co płacisz. Jeśli więc zależy Ci na materiale budowlanym o wysokich parametrach i pożądanych właściwościach – należy się przygotować na cenę proporcjonalnie wyższą niż ta, którą trzeba zapłacić w przypadku materiałów niższej klasy.
Jakiej jakości możesz się spodziewać przy zakupie drewna konstrukcyjnego wysokiej klasy?
- Zgodność z kryteriami normy PN-EN 338.
- Wysoka odporność na upływ czasu i warunki atmosferyczne.
- Bezpieczeństwo konstrukcyjnej i przeciwpożarowe.
- Ekologiczny charakter surowca.
- Lekkość – dużo lepiej wypada w porównaniu do stali.
Pamiętaj, że na cenę wpływa nie tylko sama jakość drewna konstrukcyjnego, ale i cały proces jego obróbki oraz transportu i przechowywania w warunkach, które pozwalają na zachowanie wyżej opisanych właściwości surowca.
Ile zapłacisz za drewno konstrukcyjne w 2024?
Cena za drewno konstrukcyjne może być różna w zależności od dostawy. Warto jednak zapytać o to, ile kosztuje kubik drewna konstrukcyjnego zarówno w kilku tartakach, składach budowlanych, jak i zakładach drzewnych – aby finalnie znaleźć najlepszą ofertę.
Warto tutaj dodać, że jednym z najpopularniejszych w Polsce rodzajów drewna typu konstrukcyjnego jest C24 – bo mimo, że wymaga nieco większej obróbki, to jego wartość konstrukcyjna i estetyczna jest niepodważalna. Jeśli więc interesujesz się, ile kosztuje metr sześcienny drewna konstrukcyjnego typu C24 – przygotowaliśmy dla Ciebie przykłady cen w zależności od lokalizacji i gatunku.
Ile kosztuje metr sześcienny drewna konstrukcyjnego typu C24?
- Sosna w Warszawie to ceny w przedziale od 2900 do 3500 zł za kubik.
- Świerk w Nieporęciu to ceny w zakresie od 2400 do 3000 zł za kubik.
Analizując, ile kosztuje drewno konstrukcyjne, warto szczególną uwagę zwrócić na propozycje firm importujących surowiec ze Skandynawii. To pozwoli Ci dotrzeć do najwyższej klasy produktu i to w szerokim zakresie parametrów. Dla przykładu Firma Scanwood importująca drewno konstrukcyjne z tamtych obszarów, a dokładniej ze Szwecji ma do zaproponowania C24 o następujących wymiarach:
- Długości – 3,0 / 3,3 / 3,6 / 3,9 / 4,2 / 4,5 / 4,8 / 5,1 / 5,4 / 6,0 m
- Przekroje – 45×70 / 45×95 / 45×120 / 45×145 / 45×170 / 45×195 45×220 / 45×245
60×120 / 60×145 / 60×170 / 60×195 / 60×220
70×145 / 70×170 / 70×195 / 70×220
Nie ulega więc wątpliwości, że rynek dzisiaj jest przygotowany na różne potrzeby budowlane. Przewiduje też różne potrzeby klientów w zakresie wymagań jakościowych i dostosowania do budżetu. Dzięki temu można mieć pewność, że uzyskanie najlepszego wariantu nie będzie trudne.
Gdzie szukać drewna konstrukcyjnego w najlepszej cenie?
Aby znaleźć wysokiej jakości drewno konstrukcyjne w dobrej cenie — nie musisz poświęcać na to wiele czasu i energii. Dzisiejszy rynek dostarcza mnóstwo miejsc i rozwiązań, które ułatwiają to zadanie. Oczywiście i tutaj jak w każdej innej branży obowiązuje klasyczny podział na poszukiwania lokalne, jak i te online oraz wynikające z tego plusy i minusy.
Najlepiej postawić na hybrydowe, kompleksowe podejście i dowiedzieć się, ile kosztuje drewno konstrukcyjne w różnych miejscach oraz jakiej jakości można spodziewać się za proponowaną cenę. To pozwoli na kompleksowe porównanie. Warto włożyć w ten research odrobinę wysiłku, gdyż tak jak to udało się nam to pokazać na wcześniejszych przykładach — rozbieżności w cenach mogą być naprawdę spore, a przekładając to na ilość potrzebnego surowca – oszczędności mogą być realne.
Zamawiając drewno konstrukcyjne u takich dostawców jak Scanwood, możesz też mieć pewność, że zespół specjalistów udzieli Ci pomocy w zakresie doboru odpowiedniej ilości, jak i rodzaju surowca — a takie wsparcie jest bezcenne przy podejmowaniu słusznej i opłacalnej decyzji.