fbpx

+48 506 263 884

Co to jest drewno klejone DUO/TRIO? W jaki sposób jest produkowane?

Spis treści

Drewno KVH to produkt klejony po długości. W zależności od ilości warstw wykorzystanych do produkcji możesz spotkać dwa rodzaje tego produktu rodem z Niemiec, Austrii oraz Czech. Wersja DUO składa się z dwóch warstw, natomiast TRIO to trzy łączone ze sobą elementy.

Sprawdź, dlaczego warto zainwestować właśnie w ten produkt, który posiada szereg certyfikatów. Czy drewno jest ekologiczne? Co zrobić z drewnem klejonym DUO/TRIO, jeśli chcesz wymienić je na inne? Zapraszamy do lektury!

Jakich lameli używa się do produkcji belek konstrukcyjnych Duo/Trio?

Belki konstrukcyjne Duobalken oraz belki konstrukcyjne Triobalken wykonane są  głównie z lameli świerkowych. To opcja bardzo ekologiczna przez wzgląd na właściwości tego gatunku. Świerk przez lata był uważany za materiał odporny na wszelakiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Mroźne zimy tamtych rejonów sprawiają, że drewno jest cenionym produktem naturalnym, gdy ma za zadanie wypełnić określone elementy architektury – szczególnie te narażone na dużą wilgotność oraz możliwość ataku przez insekty. Inwestując w belki konstrukcyjne z tego rodzaju drewna możesz być pewien, że jest to inwestycja na długie lata. Nawet jeśli w którymś momencie stwierdzisz, że chcesz coś zmienić bądź usunąć drewno KVH Duo ze swojej konstrukcji, to możesz zrobić to w sposób w pełni zgodny z ekologią. Belki konstrukcyjne Duobalken oraz Triobalken są materiałem energooszczędnym. Wszystko dzięki temu, że jedną z ich właściwości jest niska przewodność cieplna. Pisząc o oszczędzaniu, warto również wspomnieć o tym, że drewno klejone DUO oraz TRIO jest dość łatwe w obróbce, dzięki czemu nie zużywa się tyle energii podczas obróbki oraz wykorzystywania podczas prac budowalnych.

Proces klejenia drewna konstrukcyjnego Duo / Trio

Proces klejenia drewna KVH Duo zaczyna się od frezowania każdej warstwy i przyklejania jej do kolejnej, dolnej warstwy za pomocą specjalnego kleju – hydrofobowej żywicy melaminowej. Co to za substancja? Kleje tego rodzaju otrzymywane są w wyniku połączenia melaminy z formaldehydem. Używane są one do klejenia drewna zarówno na zimno, jak i na gorąco. Żywice melaminowe charakteryzują się niepalnością. Przygotowany w ten sposób materiał trafia do obróbki, w wyniku której powstają elementy dla klienta. W zależności od jego preferencji i potrzeb mogą być to nawet 13-metrowe odcinki. Skład drewna skandynawskiego, który od dłuższego czasu handluje tym rodzajem drewna, z pewnością na stanie będzie miał tego rodzaju drewno konstrukcyjne.

Czym klei się belki konstrukcyjne Triobalken?

Belki konstrukcyjne Duobalken oraz belki konstrukcyjne Triobalken klejone są warstwowo. Co to oznacza? Przede wszystkim są one o kilkadziesiąt procent bardziej wytrzymałe niż wersja klejona tradycyjnie. Używana do tego procesu hydrofobowa żywica melaminowa jest niepalna i odporna na warunki zewnętrzne. Sprawdza się świetnie, szczególnie w konstrukcjach stosowanych na zewnątrz. Nie odbarwia się oraz jest odporna na działanie grzybów i pleśni. Odpowiadajmy więc na pytanie: Jak zbudować dom z drewna? Oprócz inwestycji w takie elementy jak wylewka, montaż instalacji czy budowa komina, warto kupić najlepsze i sprawdzone drewno do budowy domu. Można go używać od razu do budowy dzięki temu, że jest impregnowane i charakteryzuje się niezwykłym pięknem, które znane jest, chociażby z projektów klimatycznych domków, które kojarzysz z pewnością z filmów, których akcja dzieje się w Niemczech, Austrii oraz z Czech.

Suszenie belek konstrukcyjnych Duobalken

Belki konstrukcyjne Duobalken oraz belki konstrukcyjne Triobalken suszone są komorowo. Na czym polega ten proces? Materiał trafia do komór, w których „odparowuje” nadmiar wody. Warto dodać, że ścięte drzewo może być wilgotne nawet w 80 procentach. Belki konstrukcyjne Duobalken mają poziom wilgotności w granicach 15 procent. Sam proces suszenia komorowego obecnie nie trwa długo. Tarcica jest gotowa do użycia już po kilkunastu dniach od rozpoczęcia procesu. Jako ciekawostkę, warto wiedzieć, że w dawnych czasach proces naturalnego suszenia na wolnym powietrzu mógł trwać nawet do … 2 lat. Choć ma to swoje zalety, to dziś stosuje się przede wszystkim proces odbywający się w komorach. Warto wspomnieć, że wiele osób, chcąc oszczędzić, kupuje mokrą belkę konstrukcyjną, licząc, że zacznie się ona suszyć w trakcie budowy oraz po niej. W rzeczywistości jest inaczej i taka pozorna oszczędność generuje kolejne koszty. Naprawa popękanych tynków, sufitów i innych elementów budowli – to tylko niektóre z nich.

Zalety belek Duobalken i Triobalken

Belki konstrukcyjne Duobalken oraz belki konstrukcyjne Triobalken mają wiele zalet. Przede wszystkim, biorąc pod uwagę ich wagę, charakteryzują się zdecydowanie większą nośnością niż stal czy beton.   Drewno KVH DUO oraz wersja TRIO – produkowane w krajach o długich tradycjach związanych z obróbką tarcicy – są przyjazne dla środowiska. Poświadczone jest to uznawanym na całym świecie, międzynarodowym certyfikatem FSC. Świadczy on o tym, że producent belki konstrukcyjnej Duobalken oraz Triobalken w sposób świadomy i odpowiedzialny gospodaruje zasobami naturalnymi, jakimi bez wątpienia są lasy. Belki konstrukcyjne Duobalken oraz Triobalken są wysoce odporne na różnego rodzaju odkształcenia i pęknięcia. Mało kto wie, ale dzięki stosowanej technologii, drewno KVH DUO oraz drewno KVH TRIO jest również materiałem trudnopalnym. Chodzi o to, że spala się z kontrolowaną prędkością, która umożliwia szybką reakcję.