fbpx

+48 506 263 884

Co warto wiedzieć, o drewnie konstrukcyjnym BSH?

Spis treści

Drewno konstrukcyjne BSH jest produktem, który spokojnie może zastępować stal bądź beton. Wszystko dzięki swojej konstrukcji, zastosowanym materiałom do klejenia oraz samemu materiałowi,  dzięki któremu drewniane belki konstrukcyjne będą praktycznie nie do zniszczenia. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego o drewnie konstrukcyjnym BSH.

Drewno BSH – co to znaczy?

Drewno klejone BSH pochodzi tylko z Niemiec oraz Austrii i w tym języku określa się je jako Brettschichtholz. Produkowane jest z co najmniej trzech desek bądź specjalnie dobranych lameli z drewna iglastego. Do najpopularniejszego gatunku, jaki wykorzystywany jest do produkcji BSH, należy bez wątpienia świerk. 

BSH wyróżnia się m.in. wyjątkowo wysoką stabilnością wymiarową, niskim powstawaniem rys, wyższą nośnością w porównaniu z konwencjonalnym drewnem konstrukcyjnym oraz wysokim bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

Deski konstrukcyjne BSH są suszone w piecu do wilgotności drewna 10-12% i przed klejeniem sortowane maszynowo według wytrzymałości. Wycinane są nierówności w naturalnym drewnie, takie jak duże sęki czy przebarwienia. Powstałe pojedyncze laminaty o różnej długości są ponownie sklejane za pomocą połączeń na mikrowczepy. Po nałożeniu kleju na płaską stronę każdego pojedynczego laminatu są one układane w stos, a następnie dociskane razem za pomocą prasy RF. Poszczególne elementy są dwukrotnie strugane i fazowane po utwardzeniu kleju.

BSH dzielimy na dwie kategorie. Pierwszą jest BSH-NSi. Ten rodzaj jest wykorzystywany przy konstrukcjach, w których wygląd nie jest najważniejszy. BSH-NSi może posiadać wady wizualne. BSH-Si to rodzaj drewna, który przeznaczony jest do wszystkich budowli, gdzie połączenia drewniane będą widoczne. 

Jakie są zalety drewna klejonego BSH?

Drewno BSH jest przede wszystkim produktem niezwykle estetycznym. Skład drewna, w którym będziesz kupować ten rodzaj drewna konstrukcyjnego, można poznać właśnie po tym, że na placu leżą elementy drewniane wykonane idealnie. Drewno BSH jest niezwykle odporne na warunki atmosferyczne. Niestraszne mu nawet duże upały, mroźna zima czy wilgotność rodem z krajów Azji. Podczas gdy stal może zacząć się odkształcać przy wysokiej temperaturze, belki konstrukcyjne BSH pozostaną w tym samym kształcie i nie będą odginać się nawet w tak trudnych warunkach. To oczywiście nie wszystko. Nawet w przypadku pożaru drewno BSH jest produktem gwarantującym bezpieczeństwo. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że drewno w razie pożaru pali się od zewnątrz. Wszystko dzięki zastosowanej technologii, która sprawia, że BSH jest produktem trudnopalnym. BSH jest łatwiejsze w pielęgnacji niż na przykład konstrukcje stalowe czy betonowe. Eksperci zwracają uwagę, że BSH jest bardzo wytrzymałe – jego odporność sięga nawet kilkudziesięciu lat. BSH, podobnie jak drewno KVH, jest w pełni ekologiczne. Niewątpliwą zaletą drewna ze Szwecji jest jego twardość. Rosnące od stuleci lasy świerkowe i sosnowe zahartowały się dzięki długim zimom i innym niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. W Polsce nie sposób znaleźć czegoś lepszego niż ten produkty, który produkowany jest wyłącznie w Niemczech i Austrii.  

Drewno konstrukcyjne BSH – zastosowanie

Drewniane belki konstrukcyjne BSH stosowane są przede wszystkim w procesie budowy magazynów, basenów czy hal sportowych. Wszystko przez swoje właściwości, które sprawiają, że może być ono używane przy wielkopowierzchniowych konstrukcjach. BSH odporne jest na ataki insektów, więc nie ma obawy, że jakakolwiek plaga przyczyni się do ich zniszczenia.

Kiedy belki konstrukcyjne BSH sprawdzą się lepiej niż KVH?

Wielu producentów zadaje sobie pytanie: drewno KVH czy BSH Oba rodzaje należą do produktów konstrukcyjnych, które wykorzystuje się w różnego rodzaju budowlach. Mogą to być chociażby hale sportowe, baseny gminne lub miejskie, ale także budynki biurowe. Różnice występują przede wszystkim w warstwie wizualnej. BSH praktycznie nie zawiera śladów natury, czyli sęków oraz innych oznak tego, że mamy do czynienia z naturą. Jeśli jesteś w hali sportowej bądź na basenie, to możesz być na 100 procent pewien, że na suficie znajduje się właśnie drewno konstrukcyjne BSH. KVH to również produkt wysokiej jakości, którego wielu używa właśnie jako elementu więźby dachowej. W tym miejscu drewno nie jest widoczne i liczy się jego wytrzymałość, a nie estetyka. W razie wątpliwości możesz zgłosić się do dobrego sprzedawcy elementów drewnianych. 

Postaw na wytrzymałe drewno konstrukcyjne BSH!

Dobry skład drewna skandynawskiego to miejsce, w którym znajdziesz nie tylko drewno konstrukcyjne KVH czy BSH, ale również szereg innych produktów, które będą jakościowo odpowiadały nawet najbardziej skomplikowanym budowlom. Deska tarasowa, deska elewacyjna, podbitka, boazeria czy różnego rodzaju profile drewniane pochodzące  z takiego miejsca będą długo cieszyć swoją jakością Twój dom, magazyn, miejsce pracy czy domek letniskowy. Na tych elementach nie ma co oszczędzać – warto postawić na sprawdzone rozwiązania!