fbpx

+48 506 263 884

Czym charakteryzuje się deska elewacyjna dobrej jakości?

Spis treści

Czym charakteryzuje się deska elewacyjna dobrej jakości

Deska elewacyjna jest tym produktem, który pozwala na stworzenie nieszablonowego wyglądu Twojego domu. To dzięki takiemu rozwiązaniu Twoja elewacja może wyróżniać się spośród innych na rynku. Sprawdź najważniejsze informacje, dotyczące deski elewacyjnej dobrej jakości.

Czym jest deska elewacyjna?

Deska elewacyjna jest materiałem, który pozwala na wykończenie elewacji zewnętrznej Twojego budynku. Obecnie dostępne są deski w różnych wzorach i kolorach. Stosuje się do wykańczania miejsca nie tylko do tworzenia głównej elewacji, ale również jako dodatkowy element czy to wokół okna, kominów, fasad oraz jako podsufitki.

Rodzaje deski elewacyjnej

Jednym z popularniejszy rodzajów deski elewacyjnej jest ta, która kryje się pod nazwą deska elewacyjna szorstka czesana. Skąd taka nazwa? Wynika ona z faktu, iż jedna jej strona ma szorstką powierzchnię, która dzięki temu przylega do podłoża skutecznie. To właśnie sprawia, że deska elewacyjna będzie przylegać do muru. Deski elewacyjne szorstkie czesane są fazowane dwustronnie. Co to znaczy? Deska fazowana dwustronnie posiada załamanie krawędzi na długim boku. Pomaga to w układaniu elewacji.

Kolejnym rodzajem deski elewacyjnej jest deska szorstka czesana zakładkowa. W tym wypadku zobaczysz, że ten rodzaj posiada zakładki, które wkładasz na siebie.

Każdy z rodzajów desek możesz kupić w wymiarze, który będzie Ci potrzebny. Wszystko zależy od dystrybutora, u którego kupisz ten produkt. Obecnie dostępne są różne wymiary bądź możliwość docięcia produktu pod klienta.

Jak wybrać dobrą deskę elewacyjną?

Wiadomo, że każdy poszukuje deski dobrej jakości. Takiej, która będzie służyć przez długie lata. Jeśli pragniesz produktu idealnego, to poszukiwania powinieneś zawęzić do deski elewacyjnej ze Skandynawii. Wykonana z drewna świerkowego, posiada bardzo niewielkie ilości żywicy oraz innych skaz (sinizny czy sęków). Możesz mieć pewność, że drewno tego gatunku, rodem z krajów północnej Europy daje się łatwo wybarwić i zaimpregnować. Drewno skandynawskie Mikołów spełnia te wszystkie wymagania.

Oprócz drewna świerkowego ze Skandynawii bardzo ciekawymi gatunkami, które mogą być użyte do budowy Twojej elewacji są: modrzew syberyjski, cedr kanadyjski oraz sosna skandynawska.

Jak montować deskę elewacyjną?

Deska elewacyjna może być układana poziomo, pionowo bądź na skos. To, w jaki sposób ją ułożysz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Możesz też – co jest modne ostatnimi czasy – połączyć deski elewacyjne z tynkiem bądź szklanymi elementami.

Deskę elewacyjną można montować do każdego rodzaju ścian. Najpierw należy stworzyć specjalny ruszt, do którego będą one przykręcane. Może być on wykonany z tego samego materiału, ale na rynku dostępne są również systemy metalowe oraz aluminiowo-drewniane. Pamiętać należy, że w wypadku rusztu drewnianego warto postawić również na materiał zaimpregnowany.

Sam montaż deski elewacyjnej nie należy do najtrudniejszych. Należy oczywiście pamiętać, by pomiędzy deskami zostawiać minimalne odstępy tak, by mogły one pracować. To samo dotyczy otworów wentylacyjnych, które są obowiązkowe w przypadku budowy elewacji z deski. Zapobiega ona przede wszystkim przed pleśnią, wilgocią i grzybem, które mogą pojawić się w wypadku braku takiej wentylacji. Wielu ludzi zastanawia się, czym przymocować deski elewacyjne? W tym wypadku warto postawić na dobre i markowe wkręty, gdyż mają one wytrzymać w bardzo różnych warunkach.

Jaki kolor deski elewacyjnej wybrać?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju impregnaty do zabezpieczania deski elewacyjnej. To, jaki kolor wybierzecie, zależy tylko od Ciebie. Nie warto kierować się modą, szczególnie w momencie, gdy dany kolor się Tobie nie podoba. Do standardowych barw należą brązy w różnym odcieniu oraz kolory szarości, które na myśl przywodzą domki znane ze Skandynawii. Najlepiej zaimpregnować je przed montażem. Deska elewacyjna ze Szwecji czy inny produkt rodem ze Skandynawii z pewnością da się idealnie zaimpregnować.

Impregnat czy lakierobejca?

Wiele osób, myśląc o zabezpieczeniu swojej deski elewacyjnej, natrafia na kwestie zastanowienia się nad produktem, którym zabezpieczyć swoją drewnianą elewację. Co wybrać? W przypadku lakierobejcy masz do wyboru produkt, który jest połączeniem lakieru i bejcy. Pierwszy tworzy warstwę ochronną, bejca zaś odpowiada za kolor preparatu. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tych produktów w różnych kolorach.

Lakierobejca nie posiada jednak właściwości impregnatu, który jest odporny na wilgoć, promienie UV oraz pleśń i grzyby. Wybierając odpowiedni preparat do deski elewacyjnej, warto postawić właśnie na impregnat. To gwarancja długiej ochrony na lata. Możesz również użyć sposobu stolarzy, którzy polecają na pierwszą warstwę deski elewacyjnej zastosować bezbarwny impregnat, potem zaś wybraną lakierobejcę. Pamiętaj, podobnie jak boazeria dobrej jakości tak i w przypadku deski elewacyjnej nie warto oszczędzać.