fbpx

Czym jest podbitka drewniana? Jakie ma zastosowania?

Spis treści

Czym jest podbitka drewniana Jakie ma zastosowania

Postanowiłeś wybudować swój wymarzony dom i właśnie znajdujesz się na etapie konstruowania jego dachu? W takim razie na pewno musiałeś zetknąć się z terminem „podbitka drewniana”. Co to jest i jakie korzyści niesie za sobą jej wykonanie? Jeśli nie zdążyłeś tego sprawdzić, koniecznie czytaj dalej!

Podbitka drewniana na dach – zastosowanie

Wspomniana wyżej podbitka bywa często określana również inaczej – jako podsufitka. Mówiąc najprościej, jest to rodzaj wykończenia połaci dachu, stosowany coraz częściej również w Polsce. Skąd jednak bierze się coraz większe zainteresowanie tego rodzaju konstrukcją przede wszystkim w wersji drewnianej? Powodów jest co najmniej kilka, a możliwość uzyskania za jej pomocą wyjątkowo atrakcyjnego dla oka dachu to tylko jeden z nich. Za pozostałe uznaje się natomiast najczęściej:

  • skuteczniejszą ochronę krokwi dachowych, więźb lub wiązar (w zależności od tego, na jakiego typu dach się zdecydujesz) przed deszczem oraz promieniami UV;
  • możliwość zachowania przez najwyższą partię budynku atrakcyjnego wyglądu przez zdecydowanie dłuższy czas;
  • zabezpieczenie przed ewentualnym pojawieniem się w poszczególnych częściach dachu gniazd ptaków oraz owadów, w tym m.in. wyjątkowo niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt szerszeni;
  • brak większego problemu w zastosowaniu w podbitce drewnianej artykułów oświetleniowych, by cieszyła oko swoim wyglądem także po zmierzchu.

O czym pamiętać, decydując się wykonać podbitkę drewnianą?

Jeżeli wymienione przez nas główne zalety posiadania podsufitki drewnianej przekonały Cię do tego, by wyposażyć w nią dach swojego domu (lub innego obiektu), powinieneś wiedzieć, jak powstaje – nawet, jeśli to nie Ty osobiście będziesz osobiście odpowiedzialny za jej wykonanie. Dzięki temu na pewno łatwiej zdołasz dojść do porozumienia z wykonawcami Twojego zlecenia, gdy zostaniesz zapytany o niektóre kwestie z nim związane. Warto więc wspomnieć, że wewnętrzne elementy dachu powinny pozostawać cały czas w stanie surowym, dopóki nie zostanie na nich wykonana podbitka drewniana. Co to znaczy? Oczywiście konieczność odpowiednio wczesnego zasygnalizowania, że zamierzasz zdecydować się na opisywane przez nas rozwiązanie, jeśli chodzi o wykonanie dachu. Gdy bowiem zrobisz to zbyt późno, przywrócenie wewnętrznej jego części do stanu surowego może być niemożliwe, a już na pewno mało opłacalne i czasochłonne. Pamiętaj również, że drewno wykorzystywane do wykonania podbitki nie zawsze jest jednakowe. Często są to m.in. materiały uzyskiwane. ze świerku skandynawskiego ze względu choćby na jego gładką powierzchnię oraz niewielki poziom wilgotności. Niewykluczone więc, że w Twoim przypadku również sprawdzą się idealnie. Tym bardziej że drewnu świerkowemu przypisuje się więcej atutów.

Podbitka drewniana – z jakiego rodzaju drewna warto ją skonstruować?

Wiesz już, czym jest podbitka drewniana. Zastosowania tego typu konstrukcji i jego zalety także zdążyliśmy wymienić. Jeśli więc zdecydujesz się zlecić jej utworzenie ze świerku skandynawskiego, możesz być pewien, że nie pożałujesz swojej decyzji. To bowiem materiał nie tylko gładki i mało podatny na wilgoć, ale też bardzo trwały. Gdy dodatkowo zostanie w zalecany sposób zaimpregnowany, tj. za pomocą odpowiedniego środka (oleju), nie powinien ulec efektowi ściemnienia nawet po kilku latach od momentu, w którym zostanie wykonana podbitka drewniana. Zastosowanie właściwego impregnatu jest więc bardzo istotne, jeśli zależy Ci na tym, by interesująca nas w tym miejscu konstrukcja możliwie jak najdłużej prezentowała się tak, jak w chwili jej utworzenia. Dzięki temu nie tylko dach, ale tez niższe partie budynku będą wyglądały naturalniej. Jeśli zaś chodzi o sam sposób układania podsufitki, można zrobić to na różne sposoby. Wiele bowiem zależy m.in. od tego, z czego powstał dach. Jeśli są to np. krokwie wystające poza obrys budynku, wówczas podbitkę dobrze jest przymocować poziomo lub na ukos. Gdy jednak zdecydujesz się użyć wiązarów kratowych, wtedy możliwe będzie już jedynie wykonanie podbitki poziomo.

Na co zwrócić uwagę, wybierając materiał do wykonania podbitki drewnianej?

Jak zatem widzisz, wykonanie podbitki dachowej ze skandynawskiego drewna nie jest szczególnie wymagające, a liczba plusów takiego rozwiązania skutecznie zachęca kolejnych mieszkańców innych krajów niż te z północy Europy do jego wcielenia w życie. Kiedy także uznasz to za właściwe rozwiązanie i postanowisz samodzielnie poszukać odpowiedniego materiału do skonstruowania podsufitki, pamiętaj, że możesz zrobić to w naszym sklepie. W sklepie SCANWOOD znajdziesz różne materiały konstrukcyjne, importowane z takich krajów, jak choćby Szwecja. Skład drewna skandynawskiego zadowoli nawet najbardziej wymagającego Klienta, a jego wygląd – każdego estetę. Niezależnie więc od tego, do której z tych grup należysz, gwarantujemy, że nie pożałujesz, gdy skorzystasz z usług, które świadczymy już od długiego czasu.