Dobre drewno konstrukcyjne to przede wszystkim produkt wysokiej jakości. Używany do budowania ważnych inwestycji – musi spełniać surowe i wymagające normy dotyczące wytrzymałości i odporności. Co kryje się pod tym hasłem? Zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat.
Drewno konstrukcyjne – tańsze inwestycje?
Drewno konstrukcyjne nawet w czasach, kiedy materiały budowlane osiągają niebotyczne wartości, jest komponentem dostępnym w przyzwoitej cenie. Z pewnością koszt budowy domu czy innego rodzaju architektury z drewna konstrukcyjnego jest tańszy niż zakup cegieł czy pustaków.
Konstrukcja z drewna konstrukcyjnego wysokiej jakości to inwestycja, do której można wprowadzić się szybciej niż w przypadku budowli murowanej. Znów widoczna jest przewaga natury, w przypadku Scanwood.com.pl – skandynawskiej nad sztucznymi wynalazkami ludzkości.
W przypadku materiałów takich, jak drewno konstrukcyjne, można myśleć o wyższej trwałości i jakości. Szczególnie drewno rodem ze Skandynawii ma strukturę gęstą i twardą w porównaniu z materiałem pochodzącym z innego miejsca na Ziemi.
Budowa domów z drewna jest w Polsce coraz popularniejsza. Dlaczego? Przede wszystkim materiał taki jak drewno konstrukcyjne jest bardzo ekologiczny. Jego utylizacja jest o wiele prostsza niż chociażby betonu, cegieł oraz innych sztucznych materiałów.
Mało kto wie, że drewno konstrukcyjne jest lżejsze niż metal czy inne materiały używane do budowy konstrukcji. Odgrywa to dość istotną rolę w procesie tworzenia.
Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?
Specjaliści zalecają, aby do konstrukcji używać czterech najpopularniejszych gatunków drzew. Należą do nich:
- świerk,
- sosna,
- modrzew,
- jodła.
Każdy z gatunków ma swoje zalety, dzięki którym może być używany w konkretnych konstrukcjach. Mówi o tym więcej norma PN-EN 338. Określa ona aktualne klasy drewna konstrukcyjnego. Dla drewna konstrukcyjnego litego iglastego stosuje się oznaczenia od C14 do C50. W ofercie Scanwood znajduje się zarówno drewno lite, jak i klejone o klasach: C14 oraz C24.
Każdy z rodzajów przeznaczony jest do innego rodzaju konstrukcji. W zależności od tego, jaki projekt masz do zrealizowania, wybierz odpowiednie drewno konstrukcyjne.
Przykładowo drewno konstrukcyjne C24 możesz użyć w takich miejscach, jak:
- budowa konstrukcji dachowej,
- budowa konstrukcji ścian,
- budowa szkieletów domów,
- tarasy, a w szczególności legary,
- budowa różnego rodzaju zadaszeń,
- budowa wiat samochodowych.
Z kolei drewno BSH jest produktem klejonym warstwowo. Przez wzgląd na to, że się nie odkształca, możesz używać tego rodzaju produktu do budowy konstrukcji basenów, hal sportowych, hal koszykarskich czy nawet magazynów. Odporne na grzyby i pleśń – długo opiera się czynnikom zewnętrznym.
Drewno KVH Duo oraz KVH Trio dostępne na Scanwood.com.pl to drewno konstrukcyjne, które wizualnie przywołuje na myśl dziką i zarazem piękną naturę. Doskonale będzie się nadawać do użycia w konstrukcjach dachowych – więźbach i krokwiach kratownicowych. Mało kto ma świadomość, że drewno KCVH Duo oraz KVH Trio posiada doskonałe właściwości akustyczne. Wskazane jest wykorzystanie go w obiektach, gdzie grana lub odtwarzana jest muzyka.
Zanim dokonasz zakupu odpowiedniego drewna konstrukcyjnego wysokiej jakości, warto zapytać o radę sprzedawców w Scanwood, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj drewna wybrać. Doświadczenie specjalistów oraz liczba zadowolonych klientów sprawiają, że sprzedawcy z łatwością pomogą dobrać idealne drewno konstrukcyjne.
Wysokiej jakości, czyli o odpowiednim poziomie wilgotności
Należy pamiętać, że do budowania konstrukcji warto wybierać drewno suche. Wilgotność w granicach do 20 procent sprawia, że masz gwarancję naprawdę odpornego materiału budowlanego. Dotyczy to przede wszystkim kwestii odkształceń podczas pracy całej konstrukcji. Suche drewno konstrukcyjne to bezsprzecznie wysoka jakość. To także gwarancja tego, że pleśń, grzyb oraz pasożyty i owady nie będą zagrażały Twojej konstrukcji.
Drewno konstrukcyjne impregnowane ciśnieniowo
Nie da się ukryć, że nawet tak wytrzymałe drewno konstrukcyjne jak to, które kupisz na Scanwood.com.pl w końcu nie może oprzeć się zewnętrznym czynnikom atmosferycznym. Aby przedłużyć trwałość, chociażby legarów pod taras, warto zastanowić się nad kupnem drewna impregnowanego ciśnieniowo.
Jak wygląda ten proces? Najpierw drewno jest strugane oraz przygotowane podczas procesu obróbki skrawania. Potem wkładane jest do specjalnej komory, w której poddawane jest procesowi impregnacji. W przeciwieństwie do klasycznej impregnacji, w procesie impregnacji ciśnieniowej substancja chroniąca wnika bardzo głęboko w drewno, zabezpieczając je i chroniąc.
Takie drewno jest trwalsze i będzie z pewnością służyć Ci przez długie lata. Specjaliści polecają, a niektórzy wręcz zalecają, aby do legarów stosować drewno impregnowane ciśnieniowo. Podstawa musi być trwała, a ten rodzaj drewna świetnie się sprawdzi.
Dlaczego wybrać Scanwood i ich drewno konstrukcyjne wysokiej jakości?
Kupując drewno konstrukcyjne w składzie drewna skandynawskiego Scanwood masz pewność, że otrzymasz produkt najwyższej jakości. Kontakty wypracowane przez lata oraz rzesza klientów sprawiają, że warto zaufać właśnie tej firmie. Kontakty w Polsce i na świecie sprawiają, że Scanwood.com.pl może realizować zamówienia zarówno klientów indywidualnych, jak i tych, które potrzebują naprawdę dużych ilości drewna. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz drewna KVH, KVH Duo i Trio czy drewna konstrukcyjnego impregnowanego ciśnieniowo, postaw na sprawdzonego wspólnika z Mikołowa.