fbpx

Czym wypełnić przestrzeń między legarami?

Spis treści

Drewniane legary to cieszący się dużą popularnością produkt stanowiący podstawę konstrukcji podłogi. To właśnie na legarach układa się deski i tworzy przestrzeń przyjazną dla przyszłych użytkowników. Jakość ułożenia legarów ma zatem wielkie znaczenie i może rzutować na estetykę i funkcjonalność całego wnętrza. Jeśli właśnie przymierzasz się do tego zadania i zastanawiasz się, czym wypełnić przestrzeń między legarami — jesteś w dobrym miejscu. Pochylmy się nad tym tematem!

Kiedy pojawia się potrzeba wypełniania przestrzeni między legarami?

W zależności od tego, na jakiej konstrukcji szkieletowej legary są umieszczane — dobiera się odpowiednie metody i środki do danej procedury. W przypadku stropów żelbetowych proces tworzenia podłogi legarowej przebiega w nieco inny sposób niż wtedy, gdy legary są stosowane np. bezpośrednio na stropach drewnianych. Pojawia się konieczność ułożenia podkładów poziomujących, co tworzy charakterystyczne szczeliny. Ich wypełnienie jest niezbędne dla zachowania właściwej konstrukcji.

Czym najlepiej wypełnić przestrzeń między legarami?

Choć każdy fachowiec może mieć swój własny ulubiony sposób na wypełnienie przestrzeni między legarami — najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem zdaje się zastosowanie specjalistycznej i dedykowanej do tego zadania pianki montażowej. Z nią zarówno podkładki pod legary, jak i same legary będą współpracować w należyty sposób, co przełoży się na jakość i stabilność całej konstrukcji, stanowiącej podstawę przyszłej podłogi.

Jak dobrać odpowiednią piankę do wypełnienia przestrzeni między legarami?

Aby efekty Twojej pracy były trwałe i efektywne — konieczne jest dopasowanie odpowiedniej pianki do wypełnienia przestrzeni między legarami. Dobra informacja jest taka, że na rynku istnieje duża pula produktów, dzięki czemu nie będziesz mieć problemu z wybraniem pianki, która najlepiej odpowie na wymagania danej konstrukcji.

Wybierając odpowiednią do wypełnienia przestrzeni oddzielającej drewniane legary — Kluczowe jest zrozumienie, że w ofertach sklepów z materiałami budowlanymi znajdziesz różne rodzaje pianek. Są to głównie szybko wiążące i łatwe w użyciu pianki jednoskładnikowe poliuretanowe oraz drugi typ — pianki dwuskładnikowe wyróżniające się większą wytrzymałością.

Na co zwrócić uwagę dobierając piankę do wypełnienia szczelin między legarami?

  • interesujący Cię czas wiązania,
  • zakres odporności na temperaturę,
  • ew. możliwość cięcia lub malowania po utwardzeniu,
  • inne parametry techniczne.

Nie zapomnij też uwzględnić specyfikacji projektu. Wypełnianie przestrzeni między legarami rządzi się samo w sobie swoimi prawami, ale do tego musisz pamiętać o kwestii szczelności akustycznej oraz termicznej. Im lepsza ekspansja wybranej pianki — tym na lepsze wypełnienie przestrzeni możesz liczyć. Stosowanie się do zaleceń producenta i wybieranie markowych produktów z odpowiednimi atestami i certyfikatami to podstawa udanego projektu.

Jak przygotować przestrzeń między legarami do wypełnienia?

Aby przestrzeń między legarami została wypełniona w prawidłowy sposób, należy przede wszystkim postępować według zaleceń producenta pianki montażowej, która została wybrana. Poniżej celem uzupełnienia tej wiedzy — wyjaśniamy jak krok po kroku przeprowadzić procedurę, aby uzupełnić przestrzeń dzielącą legary szybko, sprawnie i skutecznie.

Jak wypełnić przestrzeń między legarami w 4 krokach?

  • Krok 1: oczyść przestrzeń, która ma zostać wypełniona pianką montażową. To absolutnie konieczne. Pomijając ten krok, możesz zniweczyć dalszy wysiłek i legary nie będą właściwie zabezpieczone. Usuń wszelki kurz, brud, tłuszcz i inne zanieczyszczenia korzystając ze szczotki i odkurzacza.
  • Krok 2: zadbaj o odpowiednie zwilżenie krawędzi wypełnianego otworu. Niektórzy zapominają tego wykonać, nie popełnij tego błędu. Zwilżenie krawędzi wypełnianej przestrzeni nie zajmie Ci dużo czasu, ale na pewno korzystnie wpłynie na przyczepność pianki oraz sam proces utwardzania.
  • Krok 3: przygotuj siebie oraz piankę do działania. Nie zapomnij założyć rękawiczek i okularów ochronnych. Natomiast, jeśli chodzi o samą piankę montażową, najlepiej tak jak wcześniej wspominaliśmy — postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta, które na pewno znajdziesz na etykiecie opakowania.
  • Krok 4: czas na wypełnienie przestrzeni oddzielającej legary. Nie jest to trudne zadanie, jeśli odpowiednio przygotujesz się do pracy.

Do powyższych wskazówek należy jeszcze dodać przypomnienie o tym, by za wypełnianie przestrzeni między legarami zabierać się wyłącznie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.