fbpx

Drewno impregnowane ciśnieniowo NTR – (plus odpowiedź na 7 pytań)

Spis treści

drewno impregnowane ciśnieniowo NTR

Jeśli zależy Ci na jakości – wybierz drewno impregnowane ciśnieniowo NTR z 20-letnią gwarancją ochrony przed gniciem!

Co to jest ciśnieniowo impregnowane drewno NTR?

Jest to skandynawskie drewno sosnowe, najwyższej jakości, poddane dalszej obróbce, czyli impregnacji ciśnieniowej, certyfikowane i atestowane NTR, czyli marką jakości używaną do klasyfikacji i kontroli jakości drewna zabezpieczonego środkiem konserwującym, przez NWPC (Nordic Wood Preservation Council).

Drewno tego typu jest przez nas importowane bezpośrednio ze Szwedzkich tartaków, a więc produkt jaki Państwo otrzymują jest najwyższej jakości. Certyfikowany i atestowany.

Dlaczego drewno impregnowane ciśnieniowo?

Drewno takie stosuje się zazwyczaj w następujących przypadkach:

• Wymagania dotyczące długiej żywotności i wysokiego bezpieczeństwa

• Gdy istnieje ryzyko ataków biologicznych w środowisku drewna

• Kiedy drewno narażone jest na kontakt z warunkami atmosferycznymi

• Jeśli istnieje ryzyko braku konserwacji

Tylko firmy impregnacyjne zatwierdzone przez SP Sveriges Tekniska Instytut badawczy mają prawo do znakowania drewna jako NTR. Szwedzkie Stowarzyszenie Ochrony Drewna obiecuje 20-letnią gwarancję ochrony przed gniciem. Szwedzi, mają ponad 60 lat doświadczenia praktycznego w impregnacji drewna, przeprowadzili mnóstwo prób terenowych w celu zbadania wpływu różnych środków ochrony drewna na gnicie w kontakcie z ziemią w trudnych warunkach. Pierwsze takie próby przeprowadzono w Simlångsdalen w 1943 r. gdzie umieszczono słupy w ziemi, które przetrwały do dziś bez zgnilizny.

Marka NTR nie tylko gwarantuje jakość, ale także całkowicie przyjazny dla środowiska proces produkcji.

Rozwiewamy wątpliwości, czyli pytani i odpowiedzi!

1. Kiedy warto używać impregnowanego NTR?

Wszystkie konstrukcje zewnętrzne, szczególnie te mocno zakotwione w glebie i wodzie wymagają odpowiedniej i gwarantowanej ochrony przed gniciem. Tylko impregnacja ciśnieniowa zatwierdzonymi środkami do konserwacji drewna nadaje drewnu kompleksową ochronę w trudnych sytuacjach. Olej do drewna posmarowany szczoteczka zapewnia jedynie powierzchowną i krótkotrwałą ochronę, ponieważ niezdolny jest do penetracji drewna.

2. Skąd mam wiedzieć, że drewno jest odpowiednio zaimpregnowane?

Znak NTR gwarantuje, że drewno jest prawidłowo zaimpregnowane. Istnieją trzy ważne warunki, które muszą być spełnione, ponieważ drewno jest oceniane prze NWPC.

  1. Zatwierdzony środek do konserwacji drewna z punktu widzenia ochrony środowiska i wydajności
  2. Prawidłowo przeprowadzony proces impregnacji ciśnieniowej
  3. Bezstronna kontrola powyższych punktów

3. Jak mogę używać drewna impregnowanego NTR?

Istnieją dwie wspólne klasy jakościowe dla drewna impregnowanego ciśnieniowo w budownictwie i handlu drewnem:

NTR-A do stosowania w bezpośrednim kontakcie z gruntem i wodą.

NTR-AB do użytku naziemnego.

4. Czy drewno impregnowane NTR wymaga konserwacji?

NIE. Impregnacja NTR jest gwarancją prawidłowego przeprowadzenia impregnacji ciśnieniowej oraz gwarancją długotrwałej ochrony głównie przed zgnilizną. Jeśli chcesz zachować świeży wygląd lub zmienić kolor, możesz pokryć je olejem do drewna. Pomaga to również drewnu wytrzymać niektóre zmiany kształtu, takie jak pęknięcia, w miejscach eksponowanych, jak balkony, mola itp. Jeśli drewno jest mokre, zabrudzone lub przebarwione, najpierw powinno się je wyczyścić i osuszyć zanim zostanie pomalowane.

5. Jakich gwoździ i wkrętów użyć do drewna impregnowanego NTR?

Elementy mocujące zewnętrzne, powinny być zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub alternatywnie stali ocynkowanej ogniowo. Ogólnie rzecz biorąc, elementy złączne i okucia mające kontakt z drewnem muszą mieć taką odporność na korozję, aby ich wytrzymałość w czasie, była taka sama jak drewna impregnowanego NTR.

6. Czy można malować drewno impregnowane NTR?

TAK. Drewno impregnowane NTR może być traktowane powierzchniowo jak zwykłe drewno, gdy jest suche. Można stosować zarówno farby kryjące jak i różnego rodzaju lakiery. Jeśli drewno jest brudne lub przebarwione, najpierw należy umyć je środkiem do czyszczenia drewna.

7. Masz jeszcze więcej pytań?

Zapraszamy do kontaktu, zarówno mailowego jak i telefonicznego. Z chęcią rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i postaramy się doradzić, bazując na naszym doświadczeniu i informacjach producenta. Nie tylko w kwestii drewna impregnowanego, ale również w innych kwestiach związanych z drewnem ogólnie.

Więcej informacji odnośnie drewna NTR można znaleźć:

www.nwpc.eu

www.traskydd.com