fbpx

+48 506 263 884

Drewno konstrukcyjne C24 – podstawowe informacje

Spis treści

W poprzednim wpisie wyjaśniliśmy, że drewno konstrukcyjne to w skrócie drewno idealnie nadające się do stawiania różnych konstrukcji, np. domów szkieletowych. A czy wiesz, że takie drewno posiada także swoją klasę? W niniejszym artykule przybliżymy charakterystykę drewna konstrukcyjnego klasy C24. Czym jest i w jakich budowlach sprawdza się najbardziej?

drewno-konstrukcyjne

Zacznijmy jednak od kwestii – czym w ogóle są klasy drewna?

Klasa drewna to oznaczenie, które powstało w zgodzie z normą PN-EN 338. W zależności od drewna, wyróżnia się klasy oznaczane od C14 do C50 dla drewna iglastego oraz klasy D30 do D70 w przypadku gatunków liściastych. Każda klasę drewna określa się pod kątem kilku cech. Są to: odporność na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, średnie moduły sprężystości wzdłuż i w poprzek włókien, a także gęstość. Klasa drewna świadczy o jego jakości i zastosowaniu, dlatego jest cennym wyznacznikiem podczas decyzji zakupowych.

Czym charakteryzuje się drewno konstrukcyjne klasy C24?

Drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24 jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów drewna do stawiania domów. Idealnie nadaje się na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe. Co wyróżnia drewno klasy C24?

  • Jest strugane i suszone, a jego wilgotność wynosi od 16% do 18% – mało na tyle, by zapobiec problemom z zaparzeniem, pleśnią, grzybami czy innymi mikroorganizmami.
  • Jest lite, a więc niełączone na mikrowczepy. Dlatego długość pojedynczego odcinka sięga do maksymalnie 6 m.
  • Drewno klasy C24 ma 45 i 60 mm grubości, a jego szerokość rośnie stopniowo co 2,5 cm. To wymiary zgodne ze specyfiką budownictwa szkieletowego – z łatwością postawisz więc swój wymarzony domek!
  • Drewno konstrukcyjne klasy C24 cechuje się sporą wytrzymałością, więc zapewnia konstrukcje na lata użytkowania. Ponadto i zachowuje sztywność, dzięki czemu jest to również dobry budulec na domy drewniane.
  • A skoro już o domach drewnianych mowa… Budowle wykonane z drewna suszonego klasy C24 są lżejsze od tych z drewna mokrego. Umożliwia to stosowanie mniejszych przekrojów, które z kolei oznaczają łatwiejszą pracę i mniejsze koszty całego przedsięwzięcia!

Najlepsze drewno konstrukcyjne C24 w Scanwood

Budujesz dom dla siebie lub pod inwestycję i potrzebujesz solidnego, sprawdzonego drewna? Skontaktuj się z naszymi doradcami. W Scanwood wierzymy, że jakość drewna jest niezmiernie ważna dla całej konstrukcji. Dlatego najlepsze drewno ze Skandynawii znajdziesz właśnie u nas!