fbpx

Drewno z tartaku a suszone drewno konstrukcyjne – czym się różnią?

Spis treści

Niezmiernie ważne jest, by drewno użyte do budowy Twojego domu było doskonałej jakości. Żadnych kompromisów! W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego drewno konstrukcyjne ze Scanwood jest lepszym wyborem niż drewno pochodzące z tartaku. Zapraszamy do lektury!

Drewno konstrukcyjne – ulubiony materiał budowlańców

Drewno konstrukcyjne jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Wykorzystuje się je np. do stawiania domów szkieletowych, tzw. kanadyjskich. Świetnej jakości drewno pochodzące ze Skandynawii cechuje się wieloma zaletami, m.in.:

  • jest suche (12-15% wilgotności), a zarazem bardzo wytrzymałe,
  • to ekologiczne rozwiązanie,
  • impregnowane ciśnieniowo jest odporne na warunki atmosferyczne,
  • jest łatwe w obróbce,
  • przy odpowiedniej impregnacji jest w stanie wytrzymać kilka pokoleń,
  • jest wszechstronnym materiałem idealnym do budowania różnych konstrukcji (domy, altany, tarasy, konstrukcje murowane).


Drewno konstrukcyjne sprzedawane w Scanwood posiada stosowne certyfikaty zgodne z normą PN-EN 338 oraz wyróżnia się różnymi klasami drewna (w zależności od celu budowy). Możesz u nas kupić certyfikowane drewno konstrukcyjne klasy C14, C24 czy GL24h. Sprzedajemy solidny, sprawdzony produkt, któremu możesz zaufać podczas stawiania wymarzonego domu.

Drewno z tartaku – co powinieneś o nim wiedzieć?

Tartak jest kolejnym popularnym miejscem, w którym możesz zaopatrzyć się w drewno. To pochodzące z tartaku należy do Lasów Państwowych. Mogło by się wydawać, że dzięki temu otrzymasz sprawdzone i odpowiednio przygotowane drewno, ale niestety – nie zawsze tak jest. Pomimo obietnic właściwego wysuszenia, drewno z tartaku jest często niedosuszone, a nawet mokre, co skutecznie uniemożliwia jego dalsze wykorzystanie w budownictwie. Drewno prosto z tartaku nie posiada certyfikatu wytrzymałościowego C24. Jest bardzo często źle heblowane, nie jest gładkie, posiada oflisy, wypadające sęki i różne inne wady drewna które znacząco wpływają na jego jakość. Podsumowując – drewno z tartaku niekoniecznie nadaję się na budowę domu według przyjętych standardów wytrzymałościowych i norm budowlanych.

Scanwood – wysokojakościowe drewno konstrukcyjne

Jak wynika z powyższego porównania, zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest wybór drewna konstrukcyjnego od sprawdzonego dostawcy. Zapraszamy do Scanwood – jesteśmy dystrybutorem drewna skandynawskiego idealnego do stawiania przeróżnych konstrukcji. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś!