Drewno konstrukcyjne to wielofunkcyjny materiał, z którego stawia się różnego rodzaju konstrukcje. Dlatego bardzo ważne jest, by spełniał wysokie kryteria dotyczące m.in. wytrzymałości, sprężystości czy odporności na czynniki zewnętrzne. Aby tak się stało, drewno konstrukcyjne musi zostać poddane odpowiedniej obróbce, po której będzie przygotowane do użytkowania.
Z jakich etapów składa się proces obróbki drewna konstrukcyjnego?
Suszenie
To jeden z ważniejszych etapów obróbki, od którego zależy, czy drewno będzie nadawało się w ogóle do dalszej pracy. Drewno jest naturalnie wilgotne, więc należy je odpowiednio wysuszyć. Co to znaczy odpowiednio? Najczęściej korzysta się z tzw. komorowego suszenia, czyli suszenia sztucznego. Polega na tym, drewno ustawia się w miejscu (suszarni) o bardzo wysokiej temperaturze, w ten sposób doprowadzając do jego wyjałowienia. Wówczas drewno wysycha szybciej niż gdyby miało się to odbywać samoistnie, a dodatkowo wyeliminowane są z jego powierzchni wszelkie szkodniki i grzyby.
Struganie
Struganie to proces zabezpieczający drewno przed wspomnianymi wyżej szkodnikami i grzybami. Z tego względu będzie niezbędny w przypadku suszenia naturalnego. Wystrugana, a więc gładka i śliska powierzchnia skutecznie zapobiegnie pojawieniu się niechcianych „gości”. Struganie działa też przeciwpożarowo – zapalony ogień „prześlizguje się” po wyrównanej powierzchni. Drewno konstrukcyjne jest strugane czterostronnie z fazowanymi krawędziami. Taki manewr dodatkowo opóźnia moment zapłonu, co ma znaczenie w nieosłoniętych elementach konstrukcji.
Impregnowanie
Z pewnością słyszałeś, że aby drewno jak najdłużej cieszyło się świetnym wyglądem i spełniało swoje konstrukcyjne funkcje, powinno zostać zaimpregnowane. To prawda – impregnacja odpowiednim środkiem znacząco przedłuża żywotność drewnianych konstrukcji. Wyróżnia się impregnację głęboką (zastosowanie środka grzybobójczego do głębokości powyżej 10 mm w postaci kąpieli – najczęstsza metoda przy drewnie konstrukcyjnym), impregnację ciśnieniowo – próżniową (preparat wprowadza się do drewna pod odpowiednim ciśnieniem) oraz najpopularniejszą, bo najłatwiejszą i najtańszą, impregnację powierzchniową.
Malowanie
A skoro o impregnacji powierzchniowej mowa – jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów jest po prostu malowanie drewna. Warto jest najpierw pomalować drewno bezbarwną emulsją, która chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, np. promieniowaniem UV. Po wyschnięciu warstwy bezbarwnej należy nałożyć właściwy impregnat kolorowy, który jest większym zabezpieczeniem, uwydatnia kolor drewna oraz podkreśla jego naturalne atuty.
Rada od zespołu Scanwood:
po wyschnięciu warstwy kolorowej proponujemy nałożyć drugą. Takie posunięcie gwarantuje jeszcze lepsze podkreślenie estetycznych walorów drewna i daje dodatkową ochronę, której nigdy za wiele! Dzięki tym wszystkim etapom dostajesz od nas drewno konstrukcyjne najwyższej jakości, potwierdzone certyfikatami i świetnymi opiniami dotychczasowych klientów.
Sprawdź naszą ofertę!