fbpx

Impregnacja drewna. Jak poznać, że drewno wymaga impregnacji i kiedy wykonać prace impregnacyjne?

Spis treści

Impregnacja drewna. Jak poznać, że drewno wymaga impregnacji i kiedy wykonać prace impregnacyjne

Drewno jest obecnie jednym z bardziej popularnych materiałów budowlanych. Dzięki swoim właściwościom zyskuje uznanie nawet wśród wykonawców większych obiektów. Sprawdź, dlaczego warto postawić na drewno i czemu wybierać produkt suchy i zaimpregnowany.

Dlaczego warto impregnować drewno?

Na pytanie: dlaczego trzeba impregnować drewno? Impregnacja drewna z pewnością wydłuży czas, w którym będzie ono służyć jako element Twojego tarasu, konstrukcji drewnianej czy boazerii. Impregnacja zapewnia Ci niezmieniony wygląd użytego przez Ciebie materiału. Niezależnie od tego, czy będą to elementy drewniane ze Skandynawii, czy Estonii, proces zabezpieczenia materiału impregnatem pozwoli na uniknięcie zmian w jego wyglądzie. Sinizna czy inne skutki upływającego czasu będą z pewnością mniej widoczne, niż gdy do tego procesu nie dojdzie.

Impregnacja drewna — rodzaje

Drewno może być zaimpregnowane w sposób przemysłowy. Jak wygląda ten proces? Drewno impregnowane ciśnieniowo to ten rodzaj materiału, który poddany jest specjalistycznemu procesowi w komorze ciśnieniowej. Drewno, które charakteryzuje się wilgotnością mniejszą niż 20 procent, jest następnie przecierane do odpowiednich wielkości. Następnie ląduje w specjalnych komorach ciśnieniowych, gdzie impregnat wtłaczany jest bezpośrednio dzięki wysokiemu ciśnieniu. Zalety impregnacji drewna tym sposobem są oczywiste – nie trzeba tej czynności powtarzać, a przygotowany materiał jest zabezpieczony na długie lata.

Popularne impregnaty powierzchniowe możesz nakładać samemu. Są dwa sposoby ich nakładania. Możesz to zrobić za pomocą wałka lub pędzla. Choć to bardzo czasochłonna czynność, przy której musisz zwracać uwagę, by nie ominąć żadnego miejsca, to możesz być pewien, że efekt będzie zadowalający. W drugim przypadku możesz użyć kompresora i nakładać impregnat ciśnieniowo. W tym wypadku zużycie impregnatu jest większe, jednak sama czynność jest zdecydowanie krótsza i oszczędza Ci czas.

Kiedy nakładać impregnat?

Bardzo ważne w procesie impregnowania jest to, by zrobić je w odpowiednim momencie. Jeśli podejmujesz się samodzielnego wykonania tego procesu, warto wybrać dzień, w którym panować będą odpowiednie warunki pogodowe. Zima oraz dni deszczowe nie nadają się do impregnacji. Istnieje bowiem ryzyko, że krople mogą spłukać użyty środek. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie: impregnacja drewna, kiedy? Najlepsza będzie pogoda deszczowa. Temperatura może wahać się od 5 do 20 stopni.

W tym miejscu należy wspomnieć, że elementy drewniane do impregnacji powinny być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim warto postawić na dobrej jakości drewno, które zostało wcześniej odpowiednio wysuszone. Dlaczego?

Drewno wilgotne, nieodpowiednio wysuszone, będzie wchłaniać zdecydowanie mniej impregnatu niż materiał o odpowiedniej wilgotności. Substancja, która ma chronić przed zniszczeniem, może po prostu ściekać i się marnować. Wilgotne drewno pokryte warstwą impregnatu nigdy nie będzie tak dobrze chronione przed wodą, pleśnią i grzybami.

Dlaczego warto kupić suche drewno?

Pisząc o kwestii zalet impregnacji drewna, nie sposób nie wspomnieć o kwestii suszenia drewna. Drewno poddane procesowi suszenia jest z pewnością bardziej odporne na szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne niż to niepoddane procesowi. Dodatkowo drewno zawierające mniej wilgoci jest trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. To szczególnie ważne w momencie, gdy materiał ten ma służyć do zbudowania domu. W trakcie użytkowania taka konstrukcja nie będzie chłonąć wilgoci, a to uchroni ją przed powstawaniem pleśni i grzybów. Takie właśnie jest skandynawskie drewno konstrukcyjne.

Suszenie drewna – sposoby?

Do najpopularniejszych sposobów suszenia drewna, które potem wykorzystywane jest w budowie konstrukcji oraz chociażby w przemyśle meblarskim jest suszenie komorowe. Drewniane elementy wkładane są do specjalnej komory, w której panuje wysoka temperatura. W takich warunkach suszy się je, uzyskując odpowiednią wilgotność. Ta technologia wykorzystywana jest, chociażby w krajach skandynawskich, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych.

Kiedyś, gdy wspomniana technologia nie była dostępna, w tartakach stosowało się tak zwane suszenie sezonowe. Deski układano pod specjalnie wybudowanymi wiatami, gdzie materiał w naturalnych warunkach miał okazję się suszyć. Proces ten do dzisiaj jest bardzo popularny, szczególnie wśród starszych przedstawicieli zawodów związanych z drewnem. Dlaczego? Ze względu na czas, dzięki któremu deski suszą się zgodnie z rytmem natury i bez zewnętrznej ingerencji. Minusem tego sposobu jest brak eliminacji różnego rodzaju grzybów i pleśni, które mogą niszczyć drewno.

Przy wyborze drewna suchego warto dobrze zapoznać się z ofertą poszczególnych dystrybutorów. Ci, którzy w ofercie posiadają drewno ze Skandynawii – deski tarasowe, deski impregnowane ciśnieniowo czy produkty KVH czy BSH są godnymi zaufania i dającymi pewność, że każda Twoja konstrukcja wytrzyma długie lata. Jeśli jesteś zainteresowany dobrej jakości drewnem konstrukcyjnym, sprawdź ofertę Scanwood – producent drewna konstrukcyjnego.