fbpx

+48 506 263 884

Jak sprawdzić czy deski są suche?

Spis treści

Jak sprawdzić czy deski są suche

Decydując się kupić drewno konstrukcyjne, powinieneś zwrócić uwagę na przynajmniej kilka czynników, aby wiedzieć, że dokonałeś właściwego wyboru. Jednym z nich jest bez wątpienia suchość materiału. Dlaczego właśnie ona jest tak istotna i w jaki sposób najlepiej sprawdzić suchość desek? Przypominamy o tym poniżej.

Suche deski – jak określić, czy rzeczywiście są suche?

Jeżeli sądzisz, że suche deski, potrzebne do ułożenia z nich np. tarasu, nie są odpowiednim materiałem dla Ciebie, ponieważ mogą się łatwo złamać – jesteś w błędzie. Oczywiście nie powinny być one wysuszone w nadmiernym stopniu, ponieważ wtedy rzeczywiście mogłyby nie spełnić Twoich oczekiwań i utrudnić wykonanie określonej konstrukcji, ale nie mogą też być zbyt wilgotne. Jak to w życiu zazwyczaj bywa, ważne jest zachowanie balansu. Duże znacznie ma również to, co zamierzasz stworzyć z drewna konstrukcyjnego i w jakich warunkach (w tym atmosferycznych) będzie ono wykorzystywane. Jeśli zaś chodzi o sposoby sprawdzania poziomu jego suchości, warto pamiętać, że jest ich co najmniej kilka. Najbardziej popularne metody to jednak:

  • suszarkowo-wagowa;
  • elektromagnetyczna.

Dzięki niżej podanym informacjom na pewno będziesz natomiast w stanie wybrać właściwą dla siebie metodę, a następnie za jej pomocą sprawdzić, czy np. interesująca Cię deska elewacyjna ze skandynawskiego drewna powstała z wysuszonego we właściwym stopniu drewna.

Ile powinna wynosić wilgotność drewna konstrukcyjnego?

Eksperci z zakresu budownictwa twierdzą, że odpowiednie do wykorzystania w celach konstrukcyjnych drewno powinno charakteryzować się wilgotnością na poziomie między 6 a 15%. Tego rodzaju materiały śmiało można więc uznać za suche, czyli takie, które nadają się do utworzenia z nich choćby wspomnianego tarasu. Będą bowiem nie tylko łatwe w użyciu podczas jego układania, ale też już po zakończeniu prac zapewnią pożądany poziom trwałości nawet w wyniku regularnego stąpania po deskach. Dokładnie tak, jak m.in. coraz bardziej popularne w Polsce drewno ze Skandynawii, możliwe do nabycia w SCANWOOD. Jeżeli jednak wybrane przez Ciebie materiały nie mają jasno sprecyzowanej wilgotności lub koniecznie chcesz sprawdzić, czy podane przez dystrybutora informacje są prawdziwe, możesz spróbować uzyskać je samodzielnie. Pomogą Ci w tym już wymienione przez nas metody określania tego, czy suchość desek będzie odpowiednia, jeśli do ich uzyskania zostanie wykorzystany określony rodzaj drewna.

Sprawdzanie suchości drewna konstrukcyjnego wilgotnościomierzem – na czym polega?

W tartakach poziom wilgotności drewna konstrukcyjnego najczęściej określa się metodą elektromagnetyczną, wykorzystując w tym celu urządzenie zwane wilgotnościomierzem. Ty również możesz nabyć tego typu sprzęt, ponieważ jest on łatwo dostępny i kosztuje niezbyt wiele – wybrane modele znajdziesz w cenie ok. 40 zł. Opisywana metoda jest wiarygodna, a same mierniki wilgotności mało wymagające w obsłudze. Wystarczy jedynie w opcjach urządzenia określić potrzebne do tego parametry dla wybranego gatunku drewna, a następnie umieścić ich elektrody w surowcu na głębokość ok. 1 cm. To wystarczy, aby uzyskać potrzebne Ci wyniki, a tym samym przekonać się, czy uzyskiwane w danym miejscu suche deski rzeczywiście są suche, czy może jednak nie na tyle, by można było śmiało określać je w ten sposób, co niekiedy, niestety, ma wciąż miejsce. Skutkiem tego jest z kolei nie tylko niezadowolenie klientów z powodu nabycia nieodpowiedniego towaru, ale też w wielu przypadkach konieczność dokonania następnego.

Określanie suchości desek laboratoryjnie – jak przebiega?

Metoda suszarkowo-wagowa jest – w przeciwieństwie do elektromagnetycznej – bardziej czasochłonna i mało kto jest w stanie samodzielnie zastosować ją w praktyce. Gdy bowiem zechcesz przekonać się, czy np. wybrane przez Ciebie twarde drewno konstrukcyjne jest odpowiednio suche, konieczne będzie pobranie jego próbki o wymiarach 2x2x2 cm. Ważne, by pochodziła ona ze środka danego surowca i znajdowała się minimum 15, a maksymalnie 25 cm od czoła. Gdy czynność ta zostanie wykonana, następnie konieczne jest zważenie próbki i umieszczenie jej w specjalnej suszarce elektryczno-laboratoryjnej z funkcją regulowania temperatury. Wówczas następuje suszenie drewna konstrukcyjnego do momentu osiągnięcia przez próbkę właściwego ciężaru stałego. Kiedy już zostanie on określony i porównany z ciężarem próbki wilgotnej, wówczas będzie możliwe określenie poziomu suchości surowca z precyzją do nawet 0,5%. Przeprowadzenie tego typu procesu możesz zlecić w laboratorium, co będzie wiązało się z uiszczeniem pewnej opłaty. Radzimy więc zastanowić się, czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem nie będzie jednak zakup wilgotnościomierza i jego wykorzystanie w celu dokonania pomiaru. Tym bardziej że producenci najlepszych modeli gwarantują, że są one zdolne pomóc uzyskać wyniki zbliżone do tych, które otrzymuje się w warunkach laboratoryjnych.