Poziom wilgotności drewna to jedna z tych cech, które warunkują przydatność tego surowca w konstrukcjach budowlanych. Z zasady wilgotność nie powinna przekraczać 20%, jeśli zależy nam na skutecznej impregnacji oraz długiej żywotności.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wysuszyć mokre drewno konstrukcyjne — by upewnić się co do jego gotowości do zastosowania w planowanych projektach.
Ile schnie drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne może stać się mokre z wielu powodów. Czasem chodzi o wilgoć atmosferyczną, innym razem wynika to z nieodpowiedniego przechowywania drewna, nierzadko też wiąże się z narażeniem na deszcz. Jednak bez względu na przyczynę kluczowe jest zrozumienie tego, ile schnie drewno konstrukcyjne oraz co można zrobić, by doprowadzić surowiec do pożądanego poziomu wilgotności, zanim stanie się integralną częścią projektu. Czas suszenia może być różny, co wynika z wpływu kilku czynników na taki stan rzeczy.
Co wpływa na długość procesu suszenia drewna konstrukcyjnego?
- gatunek drewna,
- wybrana metoda suszenia,
- grubość przygotowanych elementów.
Warto dodać, że jeśli drewno konstrukcyjne będzie suszone na świeżym powietrzu — do wyżej wymienionych czynników dołożyć należy panujące warunki atmosferyczne, a mówiąc dokładniej: im bardziej wilgotne powietrze, tym na dłuższy czas suszenia należy się przygotować. Najszybciej można wysuszyć drewno korzystając z profesjonalnej suszarni — mowa o czasie od kilku do kilkunastu dni. Jeśli jednak postawisz na suszenie klasycznego typu – długość trwania suszenia zwykle mieści się w zakresie od kilku do kilkunastu miesięcy. Różnica jest więc znaczna, choć wiadomo — jeśli nie zależy Ci na czasie, to klasyczna metoda suszenia drewna nie generuje dodatkowych kosztów.
Jak suszyć drewno konstrukcyjne — poznaj różne metody
Zastanawiając się nad tym, jak wysuszyć mokre drewno konstrukcyjne — warto przede wszystkim wiedzieć, że istnieje kilka metod tego zadania. Różnią się między sobą, ale wszystkie można uznać za skuteczne i sprawdzone, a ostateczna decyzja, który wariant wybrać powinna być zawsze uzależniona od osobistych potrzeb i preferencji.
Metoda 1 – suszarki do drewna
Jedną z najbardziej efektywnych metod okazuje się zastosowanie suszarki do drewna. Plusem jest to, że cały czas masz kontrolę nad procesem i tym samym — jesteś w stanie dbać o to, by warunki do suszenia drewna konstrukcyjnego były optymalne podczas całego suszenia. Suszenie odbywa się równomiernie. Minusem jest cena takich urządzeń, aczkolwiek jeśli prowadzisz firmę budującą domy szkieletowe — na dłuższą metę taka inwestycja może się faktycznie opłacać.
Metoda 2 – suszenie naturalne
Bardziej ekonomicznym, a równocześnie — dłużej trwającym procesem suszenia jest metoda naturalna. Tutaj musisz zadbać jedynie o organizację odpowiedniego miejsca — to znaczy suchego i dobrze wentylowanego. Staraj się umieścić drewno konstrukcyjne tak, aby nie dotykało bezpośrednio podłoża. Dzięki temu stworzysz warunki do swobodnej cyrkulacji powietrza, przyspieszając cały proces.
Metoda 3 – sól absorpcyjna
Szukając informacji na temat tego, jak suszyć drewno konstrukcyjne — możesz też trafić na alternatywną metodę, w której główną rolę gra sól absorpcyjna. Jest znana z tego, że w skuteczny sposób pomaga w wyciąganiu wilgoci z drewna. Aby skorzystać z tej mody — umieść wokół mokrego drewna sól absorpcyjną w workach.
Metoda 4 – profesjonalna suszarnia
Jeszcze jedną interesującą opcją tego, by wysuszyć drewno konstrukcyjne, jest skorzystanie z usługi profesjonalnej suszarni. Tutaj również czas suszenia jest uzależniony od kilku czynników, jednak zdarza się, że wystarczy czasem nawet kilka godzin, aby uzyskać pożądany efekt. Jest to metoda najdroższa, ale i najszybsza.
Jak efektywnie suszyć drewno konstrukcyjne – wskazówki dodatkowe
Nie wystarczy wiedzieć, jak suszyć drewno konstrukcyjne i wybrać jedną z preferowanych metod. Dobrze jest poznać ten proces jeszcze bliżej, aby uzyskać możliwie jak najwyższą efektywność. Pamiętaj, że mokre drewno konstrukcyjne bez właściwego traktowania jest wystawione na działanie pleśni i gnicie. Aby zachować nad procesem suszenia większą kontrolę (o ile nie korzystasz z profesjonalnych rozwiązań) – warto korzystać z miernika wilgotności w sposób regularny. Pomoże to też określić dalszy ciąg prac w projekcie, w którym pojawia się potrzeba zastosowania drewna konstrukcyjnego o odpowiednim poziomie wilgotności.
Wskazówka końcowa brzmi: uzbrój się w cierpliwość, bo jeśli chodzi o suszenie drewna konstrukcyjnego, pośpiech zdecydowanie nie popłaca.