fbpx

Jak zbudować dom szkieletowy (5 etapów budowy)

Spis treści

Marzysz o domu, którego budowa przebiegnie sprawnie i gładko? Nie chcesz czekać roku, a nawet kilku lat na wprowadzenie się? Postaw na dom szkieletowy! W niniejszym artykule podpowiadamy, czym wyróżnia się to rozwiązanie oraz jak przebiega budowa domu szkieletowego.

Co to jest dom szkieletowy?

Dom szkieletowy, inaczej dom kanadyjski, to konstrukcja złożona z drewna konstrukcyjnego w formie desek lub belek tworzących stelaż. Najlepiej w tym celu sprawdza się wysokiej jakości drewno skandynawskie. Do stelażu mocuje się ściany i inne elementy budowlane. Niezaprzeczalną zaletą tego typu rozwiązania jest przede wszystkim czas budowy, który wynosi średnio 3 miesiące. To nic w porównaniu z domami murowanymi! Dodatkowo podczas prac budowlanych przewiduje się jedynie jeden etap
mokry, a mianowicie połączenie fundamentu z deskami za pomocą metalowych kotew. Z tego względu budowa domu szkieletowego może przebiegać niezależnie od warunków pogodowych czy po prostu – pory roku.

Jak zbudować dom szkieletowy? Etapy budowy

  1. Podstawą każdego domu są fundamenty i nie inaczej jest w przypadku domu szkieletowego. Szacowany czas wykonania fundamentów to 14 dni. Należy pamiętać o ich prawidłowym zabezpieczeniu – od wewnątrz trzeba je ochronić przed wilgocią za pomocą stosownego preparatu, natomiast od zewnątrz nakłada się folię kubełkową oraz styropian.
  2. Na przygotowanym fundamencie można zacząć stawiać następne elementy, czyli ściany oraz dach. Ściany ustawia się na podkładzie izolacyjnym. To właśnie tutaj przydadzą się wspomniane wcześniej metalowe kotwy. Podczas stawiania dachu pamiętaj najpierw o odpowiedniej membranie, a następnie pokryciu. Gotowe? Możesz postawić okna oraz drzwi i w ten sposób oficjalnie zakończyć stan surowy domu!
  3. Kolejnym etapem jest strop domu i ścianki działowe. Do ocieplenia domu wykorzystuje się tzw. wełnę mineralną, którą wsadza się pomiędzy profile drewniane, dach, a także inne elementy konstrukcji.
  4. Bardzo ważnym etapem jest poprowadzenie instalacji elektrycznej oraz grzewczej w stropach oraz od wewnętrznych części ścian. To również czas na zainstalowanie ewentualnego ogrzewania podłogowego. Polecamy jednak zdecydować się przede wszystkim na ogrzewanie nadmuchowe
    charakteryzujące się bezpośrednim wtłaczaniem gorącego powietrza do pomieszczeń. W ten sposób w Twoim domu szybko będzie ciepło i przytulnie!
  5. Ostatnim etapem jest nałożenie płyt gipsowo-kartonowych na ściany wewnętrzne oraz płyty OSB na ściany zewnętrzne. Ważne jest również pokrycie ścian specjalną folią, która ochrania termoizolację przed parą wodną w środku domu. Następnie przychodzi kolej na tynk, elewację, prace wykończeniowe, a potem Twój Dom Marzeń jest już na Ciebie gotowy!
dom szkieletowy

Dom szkieletowy to bardzo funkcjonalne oraz atrakcyjne wizualnie rozwiązanie na wiele pokoleń. Jest prosty w budowie, nie wymaga wielu nakładów finansowo-czasowych, wygląda zgrabnie, lekko i klimatycznie. Czego chcieć więcej od swojego Miejsca na Ziemi? Jeśli poszukujesz dostawcy drewna skandynawskiego na domy szkieletowe całoroczne, skorzystaj z oferty Scanwood!