Altana ogrodowa to wspaniałe miejsce, gdzie można spędzić czas na świeżym powietrzu i cieszyć się urokami natury. Jednak, aby zbudować trwałą i stabilną konstrukcję, kluczowe jest wybranie odpowiedniego gatunku drewna. Wybór ten wpłynie nie tylko na estetykę wyglądu altany, ale również na jej trwałość i wytrzymałość na warunki atmosferyczne. W tym artykule omówimy różne gatunki drewna konstrukcyjnego, które sprawdzą się jako materiał do budowy altany ogrodowej, a także przedstawimy zalety i wady każdego z nich.
Jakie drewno na altanę ogrodową wybrać?
Nadchodzi wiosna, dlatego już teraz warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które pozwolą Ci spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Altana jest propozycją, która świetnie nadaje się zarówno na działki rekreacyjne, jak i do ogrodów o większej powierzchni. Sprawdź, jakie drewno na altanę ogrodową wybrać.
Drewno konstrukcyjne na altanę do ogrodu. Co brać pod uwagę podczas wyboru?
Altana ogrodowa to doskonałe rozwiązanie dla Ciebie, jeśli cenisz sobie chwile spędzone na świeżym powietrzu. Miejsce to może służyć nie tylko do wypoczynku, ale również jako przestrzeń do organizowania spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Aby była ona trwała i estetyczna, musisz zastanowić się nad odpowiednim drewnem konstrukcyjnym.
Niezależnie od tego, czy w ogrodzie pragniesz postawić prostą altanę na kilku filarach, o nieskomplikowanym dachu czy może coś bardziej wyrafinowanego – musisz zainwestować w dobre gatunki drewna, takie jak, chociażby drewno BSH.
Drewno konstrukcyjne na altanę do ogrodu to przede wszystkim gatunki iglaste, takie jak świerk czy sosna. Dlaczego właśnie te rodzaje są tak popularne? Wszystko przez ich doskonałe właściwości, które sprawiają, że są one odporne zarówno na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, jak i szkodniki.
Projektując altanę, nie możesz zapominać o przestrzeganiu przepisów budowlanych. Jeśli Twoja konstrukcja nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie musisz występować do właściwego organu o pozwolenie na budowę. Warto wiedzieć, że różnego rodzaju ganki, tarasy, wchodzące w skład altany – jeśli nie przekraczają 12 metrów kwadratowych – nie wchodzą w jej metraż.
Jakie drewno na altanę ogrodową wybrać?
Drewno skandynawskie jest wskazywane przez ekspertów jako produkt, który spełnia powyższe wymagania. Gatunki iglaste, suszone komorowo mogą spokojnie stanowić materiał do stworzenia Twojej wymarzonej altany. Określenie mocne drewno konstrukcyjne pasuje do niego idealnie.
Warto zastanowić się i poszukać odpowiedzi na pytanie: jakie drewno na altanę ogrodową wybrać? Świerk skandynawski zapewnia estetyczny wygląd konstrukcji, który pozwoli na stworzenie pięknej, naturalnej altany. Będzie ona harmonijnie komponować się z otoczeniem i podkreślać jego urok.
Ten gatunek drewna rosnący w mroźnym, skandynawski klimacie charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Jest twardy, a jednocześnie elastyczny i wytrzymały, co sprawia, że świetnie sprawdza się w roli podstawowego budulca dla różnego rodzaju konstrukcji, w tym altany ogrodowej.
Możesz się również zdecydować na sosnę. Ma ona naturalny odcień, który podczas upływu czasu staje się pięknie szary. Drewno sosnowe możesz również malować lakierami lub impregnować specjalnymi preparatami, co pozwala na dopasowanie koloru altany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Jakie drewno można zastosować do budowy altany? Skład drewna Scanwood to zarówno odpowiednie legary, deski strugane, jak i podbitki, które przydadzą się podczas budowy tej konstrukcji. Pamiętaj, że dzięki zastosowaniu drewna C-14 czy produktu, który znajdziesz pod nazwą: drewno C24 lite możesz być pewien, że Twoja altana będzie solidna i trwała i bardzo piękna.
O czym jeszcze pamiętać, budując altanę?
Jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę altany, nie możesz zapominać także o innych, niezwykle ważnych akcesoriach, które pozwolą Ci postawić tę konstrukcję. Oprócz takich rzeczy jak drewno konstrukcyjne na altanę do ogrodu dość istotne będą elementy łączące, które są używane do montażu poszczególnych części konstrukcyjnych altany. Wkręty, kołki i gwoździe powinny być wykonane z trwałych materiałów, aby zapewnić stabilność i wytrzymałość konstrukcji.
Do najważniejszych elementów łącznych należą oczywiście wkręty ciesielskie, które pozwalają na połączenie całej konstrukcji. Dość istotne będą również kotwy, dzięki którym przymocujesz stopy fundamentowe.
W zależności od tego, jaki kolor altany jest Twoim wymarzonym, będziesz musiał użyć odpowiednich preparatów, które są stosowane do ochrony drewna przed wpływem czynników atmosferycznych i szkodników. Impregnaty i farby pozwalają na przedłużenie trwałości i estetyki drewna oraz chronią przed zgnilizną i pleśnią. Możesz również postawić na dostępne w scanwood.com.pl drewno impregnowane ciśnieniowo. Ono pozwoli Ci na pominięcie tego procesu.
Zaraz po zakupie drewna konstrukcyjnego do budowy altanki będziesz przechowywać je aż do czasu rozpoczęcia prac. Warto zadbać o jego prawidłowe ułożenie. Pamiętaj, by nie dotykało ono bezpośrednio ziemi. Możesz również zadbać o odpowiednie odległości pomiędzy kolejnymi elementami konstrukcyjnymi.
Choć sama budowa prostej altany ogrodowej nie jest trudna, to będzie od Ciebie wymagała wiedzy i umiejętności posługiwania się prostymi narzędziami stolarskimi. W internecie znajdziesz poradniki, które krok po kroku tłumaczą, w jaki sposób zbudować taką konstrukcję. W przypadku, gdy nie czujesz się na siłach, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże Ci w realizacji wymarzonego projektu.