fbpx

+48 506 263 884

Jakie są profile drewniane? Jakie są popularne łączenia?

Spis treści

Jakie są profile drewniane Jakie są popularne łączenia

Profile drewniane, znane także pod nazwą deski elewacyjne, umożliwiają szybką zmianę Twojej elewacji w coś pięknego i trwałego. Sprawdź, jakie profile drewniane są łatwo dostępne oraz jakie trendy obowiązują w 2023 roku właśnie w tym temacie.

Dlaczego warto kupić profile drewniane z drewna skandynawskiego?

Na pytanie: Jakie deski elewacyjne warto kupić? można od razu odpowiedzieć, że te z drewna skandynawskiego. Jest uważane za jedno z najlepszych na świecie do tego typu projektów. Czym się charakteryzuje? Profile drewniane ze Skandynawii są uniwersalne i mogą być stosowane do różnych rodzajów konstrukcji, takich jak: domy, budynki użyteczności publicznej, budynki przemysłowe czy budynki gospodarcze.

Jest twarde, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, co czyni je idealnym materiałem na profile drewniane. Profile drewniane, znane bardziej pod nazwą deska elewacyjna są dostępne w ofercie scanwood.com.pl. Pochodzą ze Skandynawii, są trwałe i mogą przetrwać wiele lat bez konieczności wymiany na nowe. To świetna sytuacja, szczególnie w momencie, gdy chcesz mieć piękny design całego Drewno rodem ze Szwecji ma piękny naturalny wygląd, który może dodać elegancji i charakteru każdej konstrukcji.

Rodzaje profilów drewnianych

Deska elewacyjna, która jest montowana na elewacji budynku w celu wykończenia lub ozdobienia fasady są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach. Mogą być wykonane z drewna naturalnego, tworzyw sztucznych, metalu, betonu czy materiałów drewnopodobnych. Najlepsze są oczywiście profile z drewna, które można znaleźć w naszej ofercie scanwood.com.pl.

Profile drewniane czyli deska elewacyjna pełnią różne funkcje. Służą przede wszystkim do ochrony Twojego domu lub innego budynku przed warunkami atmosferycznymi. Śnieg, deszcz czy silny wiatr nie wyziębią konstrukcji, którą chronią deski elewacyjne. Przyczyniają się one także do wizualnej poprawy wyglądu Twoich ścian.

Profile drewniane nie są przypisane jedynie do używania w małych domkach jednorodzinnych. Mogą być one wykorzystywane do ozdabiania budynków mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, budynków przemysłowych, a także budynków gospodarczych. Mnogość zastosowań sprawia, że zamiast elewacji z ozdobnego tynku można zainwestować w produkt najwyższej jakości – z drewna.

Rodzaje połączeń profili drewnianych. Przegląd

Na rynku znajdziesz różne rodzaje połączeń profilów drewnianych. Istnieje wiele różnych sposobów połączenia wspomnianych profili, które bardziej znane są pod nazwą deski elewacyjne. Jednym z popularniejszych jest połączenie typu romb.
Ten drewniany profil elewacji jest ceniony za to, że praktycznie nie widać przestrzeni między zastosowanymi deskami. Skutecznie chroni ona przed wiatrem, szczególnie zimą, gdy każda ochrona przed chłodem jest na wagę złota.

Profil wykończeniowy drewniany jest często produkowany tak, by móc go mocować na połączenia o barwnej nazwie pióro-wpust. Na czym polega ten rodzaj łączenia? Jeden element ma rowkowanie, a drugi ma wystające, drewniane pióro. Ten rodzaj łączenia świetnie sprawdzi się nie tylko przy wykonywaniu elewacji, ale również podczas układania deski tarasowej. To połączenie ma jeszcze jedną, dość ważną w przypadku podłóg zaletę. Pióro-wpust jest gwarantem tego, że deski nie będą się przesuwać, co ułatwia i przyspiesza pracę przy montażu.

Innym rodzajem połączenia jest deska elewacyjna, która nazywana jest ZETKĄ. Ma ona głębszy wpust niż standardowe połączenie pióro-wpust.

Klasyczne i dobrej jakości deski elewacyjne są dostępne u dobrych i sprawdzonych dystrybutorów. Najlepiej szukać haseł typu skład drewna ze Skandynawii, dopisując hasło: deska elewacyjna. Pamiętaj, że każdy element drewniany – szczególnie na elewacji – powinien być przymocowany za pomocą odpowiednich wkrętów, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz na tyle mocne, by wytrzymać nawet największe przeciążenia.

Profile drewniane. Zabezpieczenie

Niezależnie od tego, na jakie deski elewacyjne się zdecydujesz, pamiętaj, że muszą być one odpowiednio zabezpieczone. Chodzi tu przede wszystkim o warunki atmosferyczne, takie jak: śnieg, deszcz czy silny wiatr. Zabezpieczenie zapewni im trwałość i pozwoli zachować estetyczny wygląd na długi czas. W jaki sposób możesz to zrobić?

Do najpopularniejszych sposobów ochrony należy oczywiście impregnacja. To proces zabezpieczania profili drewnianych przed działaniem wilgoci, grzybów i owadów. Dobrze, jeśli dystrybutor profili oferuje produkty, które zostały wcześniej zaimpregnowane sposobami przemysłowymi. Należy do nich między innymi proces impregnacji ciśnieniowej.

W procesie tym drewno jest umieszczane w specjalnym zbiorniku, a następnie pod ciśnieniem jest wprowadzany do niego środek impregnujący. Impregnacja ciśnieniowa pozwala na wniknięcie środka impregnującego w głąb drewna, co zwiększa jego odporność na wilgoć, grzyby i owady.

Impregnacja powinna być wykonywana regularnie, aby zapewnić trwałość deski. Możesz to robić za pomocą malowania lub bejcowania deski elewacyjnej. Oprócz zabezpieczenia jej przed warunkami atmosferycznymi możesz dzięki temu nadawać jej odpowiedni kolor.