W poprzednim wpisie omówiliśmy jedną klasę drewna konstrukcyjnego, mianowicie C24. Czy wiesz, że w ofercie naszej firmy znajdziesz także wysokiej jakości drewno skandynawskie innych klas? Wyjaśniamy je po kolei, aby ułatwić Ci wybór. Zobacz, czym się charakteryzują klasy drewna konstrukcyjnego!
Drewno konstrukcyjne – podstawa stabilnej konstrukcji
Aby drewno konstrukcyjne spełniło swoją funkcję, a więc składało się na trwały, bezpieczny dom (lub jakikolwiek inny budynek), powinno charakteryzować się klasą określającą przede wszystkim stopień jego wytrzymałości. Klasy drewna są zgodne z obowiązującą normą PN – EN 338 i jest to swoista gwarancja każdej konstrukcji, która powstanie z użyciem klasyfikowanego drewna. Warto dodać, że drewno może być lite lub klejone warstwowo.
Cechy drewna klejonego warstwowo to:
- jest czterokrotnie strugane,
- jest sklejone z listew lub belek drewna,
- używany przy klejeniu klej jest wodoodporny,
- drewno jest ognioodporne,
- drewno wykazuje właściwości izolacyjne.
Cechy drewna litego to:
- cechuje się wysoką sztywnością i wytrzymałością na zginanie,
- wygląda naturalnie, posiada często naturalne pęknięcia, które dodają uroku, a nie wpływają na trwałość,
- jest przyjazne alergikom,
- ma uniwersalny charakter, więc sprawdzi się w wielu konstrukcjach w różnych stylach,
- jego wygląd jest unikatowy, jedyny w swoim rodzaju.
Klasy drewna konstrukcyjnego
- C14/C24 – jedna z popularniejszych klas wytrzymałościowych drewna konstrukcyjnego. Dotyczy drewna powstałego z drzew iglastych. Stosuje się ją w odniesieniu do drewna idealnie nadającego się na konstrukcje dachowe, stropy czy ściany. C14 – jest to niższa klasa wytrzymałościowa dla drewna o mniejszych przekrojach (choć nie tylko), jak na przykład 45×45, które z racji małego przekroju nie jest w stanie otrzymać klasy C24.
- C24/S10 – jest to niemiecka klasa wytrzymałościowa stosowana głównie dla drewna KVH. Można ją zakwalifikować na równi z klasą wytrzymałościową C24 dlatego zazwyczaj są one pisane razem.
- GL24h – Jest to klasa wytrzymałościowa dla drewna konstrukcyjnego klejonego, czyli BSH. Występują także inne klasy wytrzymałościowe dla drewna BSH, o większej wytrzymałości jak GL28c / GL28h / GL30c / GL30h / GL32c / GL32h. Jednak ta najbardziej podstawowa to właśnie GL24h.
- NSI – to przemysłowa klasa wizualna, która dotyczy drewna KVH/BSH. Ma zastosowanie najczęściej do elementów niewidocznych, dopuszcza ona występowanie skaz i naturalnych wad drewna.
- SI – jest to klasa wizualna, odpowiada za wartość zarówno konstrukcyjną, jak i estetyczną drewna KVH/BSH. Nie dopuszcza żadnych skaz, wad i uszkodzeń widocznych gołym okiem, dlatego tak „idealne” drewno świetnie nadaje się do ekspozycji, np. w belkach stropowych, antresoli czy pergoli.
Najlepsze drewno konstrukcyjne w Scanwood
W naszej firmie znajdziesz wysokiej jakości drewno konstrukcyjne każdej z powyższych klas. Dzięki temu możesz z łatwością dopasować produkt do swojego celu budowlanego i cieszyć się wytrzymałą konstrukcją przez wiele lat. Sprawdź naszą ofertę drewna litego oraz klejonego warstwowo prosto ze Skandynawii!