fbpx

+48 506 263 884

Budowa tarasu – na jakie legary warto się zdecydować?

Spis treści

Budowa tarasu – na jakie legary warto się zdecydować

Legary to niesamowicie mocne elementy, które wspierają konstrukcję Twojego tarasu. Przystępując do jego budowy, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału, który będzie służyć przez długie lata. Sprawdź, na jakie legary warto się zdecydować.

Czym są legary?

Legary to podstawa konstrukcji podłogi. Wykorzystywane są zarówno w mieszkaniach, ale częściej można je spotkać podczas budowy tarasu. Oprócz funkcji wspierającej dobre legary zabezpieczają podłogę przed uciążliwym skrzypieniem oraz chronią ją przed zniszczeniem. Deski położone na „gołym” podłożu nie przetrwałyby próby czasu.

Aby legary mogły służyć Ci długo, warto zainwestować w te, które są impregnowane ciśnieniowo. Na rynku możesz spotkać różne sposoby impregnacji drewna. Pozwalają one na zabezpieczenie drewna przed wpływem między innymi czynników atmosferycznych takich, jak wilgoć oraz przed ich skutkami: pleśnią czy grzybami. Spotkasz się więc z drewnem, które jest impregnowane w sposób głęboki. Ta technika impregnowania polega na zanurzaniu kawałków drewna w kadzi z impregnatem i pozostawienie go tam na określony czas. Natomiast impregnacja powierzchniowa odbywa się przy użyciu pędzla bądź wałka. Do najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania drewna należy impregnacja ciśnieniowo-próżniowa. Zaimpregnowane w ten sposób legary znajdziesz w ofercie Scanwood.

Legary impregnowane ciśnieniowo

Legary impregnowane ciśnieniowo to najlepsza dostępna opcja na rynku. Jeśli chcesz mieć materiał, który przetrwa lata, to warto rozważyć inwestycję pieniędzy właśnie w ten materiał. Impregnowanie ciśnieniowe jest procesem, dzięki któremu impregnat chroniący drewno wnika głęboko w jego strukturę. W badaniach przeprowadzonych podczas procesu impregnowania ciśnieniowego udowodniono, że na 1 metr sześcienny drewna iglastego poddawanego temu procesowi przypada od 100 do nawet 300 litrów impregnatu. W przypadku klasycznego procesu impregnowania drewna taki wynik jest bardzo trudny do osiągnięcia.

Na jakie legary warto się zdecydować?

W ofercie Scanwood.com.pl znajdziesz skrupulatnie wyselekcjonowane legary. Pochodzą one ze Szwecji. Wykonane z sosny gwarantują wysoką wytrzymałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Niestraszna im wilgoć czy owady. Najlepsze będą oczywiście legary impregnowane ciśnieniowo. W warunkach, w których panuje ciśnienie wynoszące nawet 12 atmosfer, do drewna wtłaczany jest impregnat. W normalnych warunkach, przy impregnowaniu za pomocą pędzla nie jest możliwe nałożenie takiej ilości impregnatu jak w przypadku impregnacji ciśnieniowej.

Legary od Scanwood.com.pl

Standardowym wymiarem legarów jest 5 centymetrów. Legary od Scanwood.com.pl występują w różnych przekrojach. W firmie z Mikołowa znajdziesz takie przekroje legarów, jak:

  • 45 x 45 C14+
  • 45 X 70 C14+
  • 45 X 95 C24
  • 45 X 120 C24
  • 45 X 145 C24
  • 45 X 170 C24
  • 45 X 195 C24
  • 45 X 220 C24

Wymiary 45 x 95 oraz 45 x 145 są najczęściej dostępne w naszym asortymencie. W przypadku pozostałych przekrojów oferujemy możliwość wykonania legarów na zamówienie.

Dlaczego warto wybrać legary pod taras od Scanwood.com.pl?

Legary impregnowane ciśnieniowo to nie tylko trwałość i gwarancja jakości. Proces ten jest przyjazny dla środowiska. Wszystko dzięki odpowiedniemu dozowaniu impregnatu. Amerykanie i Kanadyjczycy, którzy korzystają nie tylko z legarów impregnowanych ciśnieniowo, odnotowują większą ochronę tak zabezpieczonego drewna przed wilgocią. Niektóre badania wskazują nawet, że legary impregnowane ciśnieniowo nie potrzebują dodatkowych elementów zabezpieczających.

Legary impregnowane ciśnieniowo. Wolne od pleśni

Legary impregnowane ciśnieniowo, dzięki zastosowanemu procesowi ochrony, są zabezpieczone przed pleśnią oraz grzybami. Badania naukowe dowiodły, że impregnacja ciśnieniowa chroni przed gniciem drewna, co znacznie wydłuża jego trwałość. Same legary, dostępne w Scanwood.com.pl to przykład trwałości na lata. Wynika to również z uwarunkowań środowiska, w którym rosną drzewa, z których pozyskiwany jest materiał na legary.

Bardzo istotny jest fakt, iż drewno pozyskiwane do produkcji legarów, które możesz nabyć w Scanwood.com.pl, pozyskiwane jest z poszanowaniem środowiska i gospodarki leśnej. Zapobiega to jakiemukolwiek marnowaniu tego cennego materiału oraz zapewnia o dbałości w kwestii nasadzeń i prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej.

Jak układać legary pod taras?

Przystępując do budowy tarasu, warto wiedzieć, w jaki sposób układać legary. Do najpopularniejszych sposobów należy układanie ich w formie rusztu. Specjaliści dodają, że dolna warstwa legarów powinna być położona wzdłuż układanej deski tarasowej. Górna warstwa legarów ma zaś zostać położona w poprzek układanej deski tarasowej.

Oczywiście pojawia się pytanie, w jakiej odległości kłaść kolejne legary impregnowane ciśnieniowo. Praktycy zalecają, aby robić to co 60 centymetrów. Wtedy możemy być pewni, że żadna deska nie ugnie się ani nie będzie skrzypieć. Układając legary, nie wolno zapominać o tym, by zachować przynajmniej 20-procentowy spad. Chodzi o to, by woda mogła swobodnie spływać i nie tworzyć niepotrzebnych kałuż, mogących zniszczyć tak długo wyczekiwany przez Ciebie taras.

Pamiętaj, że oprócz legarów impregnowanych ciśnieniowo, w ofercie Scanwood.pl znajdziesz również inne elementy, dzięki którym będziesz mógł stworzyć swój wymarzony taras. Szczególnie polecamy modne i trwałe deski tarasowe z sosny. To materiał, który w obecnych czasach spełnia wymogi jakościowe oraz cenowe. Podobnie jak legary, występują one także w wersji impregnowanej ciśnieniowo. Takie połączenie przetrwa lata. Jeśli deska modrzewiowa nie spełnia Twoich aranżacyjnych oczekiwań, może zdecydujesz się na sosnę skandynawską, która nie ustępuje trwałością świerkowi. Malując ją bejcą, możesz odtworzyć wymarzony dla Ciebie kolor.