fbpx

+48 506 263 884

Na czym polega suszenie komorowe drewna?

Spis treści

Na czym polega suszenie komorowe drewna

Drewno wilgotne nie nadaje się ani do palenia w kominku, ani tym bardziej, do dalszego użycia w konstrukcjach budowlanych czy w produkcji mebli. Sprawdź, na czym polega suszenie komorowe drewna?

Czym jest suszenie drewna?

Suszenie drewna to proces usuwania wody z drewna. Woda jest usuwana przez parowanie, czyli odparowywanie wody ze wnętrza komórek drewna na zewnątrz. Suszenie powoduje utwardzenie i wytrzymałość drewna, a także poprawia jego estetykę. Suszenie drewna jest procesem, który w zależności od firmy, regionu czy sytuacji jest wykonywana przy użyciu różnych sposobów.

Warto wiedzieć, że w wilgotności drewna wyróżnia się dwa typy. Pierwszą jest tak zwana wilgotność techniczna, która związana jest z obróbką drewna. Drugim typem jest wilgotność użytkowa. Kwestia wilgotności jest bardzo ważna w drewnie budowlanym. Rozróżnia się następujące jej stopnie. Drewno może być:

  • użytkowo-suche – wilgotność do 15%;
  • powietrzno-suche – wilgotność od 15 do 18%;
  • załadowczo-suche – od 20 do 25%;
  • mokre – powyżej 25%.

Dlaczego warto zwracać uwagę na wilgotność drewna?

Wilgotność drewna jest niesamowicie istotną sprawą, którą powinieneś kierować się, kupując potrzebny Tobie materiał. To o dużej wilgotności nie jest odporne uszkodzenia oraz grzyby i pleśnie. Eksperci rozróżnili, które elementy mają mieć odpowiednią wilgotność. Drewno na taras powinno mieć wilgotność wahającą się w granicach 10 – 15 procent. Podobnie ma się z innymi elementami zewnętrznymi – okiennicami czy ramami okiennymi. Jeszcze mniejszą wilgotnością powinny charakteryzować się wszelakie elementy do produkcji mebli, schodów czy podłóg. W tym wypadku powinna się ona wahać między 6 a 10 procentami.

Istnieją różne sposoby badania wilgotności drewna. Do najpopularniejszych należą metody:

  • suszarkowo-wagowa;
  • elektrometryczna;

Suszenie na wolnym powietrzu

Suszenie na wolnym powietrzu należało do najczęściej stosowanych sposobów przed długie lata. Deski układano w odpowiedni sposób, najlepiej pod zadaszeniem i przez kilka lat sezonowano. W tym czasie drewno oddawało zawartą w nim wilgoć. Rozwiązanie miało niewątpliwie jedną, sporą zaletę. Jego koszty są bardzo niskie i wymagają jedynie miejsca, gdzie można składować tarcicę do suszenia. Do minusów należy długi czas, który przy obecnym tempie produkcji w zakładach jest praktycznie niemożliwy do wykorzystania. Suszenie na wolnym powietrzu nie eliminuje również kwestii grzybów i pleśni, których nie da się uniknąć, stosując taką metodę. Takie drewno po suszeniu najlepiej od razu zaimpregnować.

Suszenie drewna chemikaliami

Suszenie drewna jest ważnym etapem w produkcji mebli i innych przedmiotów z tego materiału. Proces ten pozwala na usunięcie nadmiaru wilgoci, a także poprawia jego estetykę. Suszenie drewna chemikaliami – to kolejna metoda, która stosuje się do szybkiego usuwania wilgoci z drewna. Do wody, która jest w drewnie, dodaje się, chociażby gliceryny, mocznika bądź glikolu.

Suszenie drewna za pomocą prądu

Suszenie drewna za pomocą prądu jest metodą, która obecnie jest dość droga ze względu na ceny energii. Jest metodą niezwykle szybką, jednak sam prąd może znacznie zmienić właściwości suszonego drewna. Może sprawić, że nie będzie ono tak odporne na różnego rodzaju naprężenia.
Innymi sposobami suszenia drewna jest to, wykorzystujące parę. Na rynku można spotkać również metodę suszenia promieniami podczerwonymi oraz w suszarniach powietrznych i spalinowych bezgrzejnikowych.

Na czym polega suszenie komorowe drewna?

Suszenie komorowe drewna odbywa się w specjalnie przygotowanych suszarniach. Panuje tam bardzo wysoka temperatura, która pozwala na dość szybkie osiągnięcie odpowiedniego poziomu wilgotności. Dodatkowo żadna pleśń, grzyby ani inne czynniki nie będą niszczyć tarcicy. Po suszeniu komorowym impregnacji należy podjąć przede wszystkim elementy, które będą wystawianie na działanie warunków atmosferycznych. Należą do nich przede wszystkim deski elewacyjne, deski tarasowe, legary oraz innego rodzaju elementy.

Suszarnie komorowe są przygotowane tak, że można w nich suszyć praktycznie każdy gatunek drewna oraz element. Mogą to być legary suszone komorowo lub suszone drewno konstrukcyjne. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii można założyć, że tarcicę, w zależności od gatunku, można wysuszyć sposobem suszenia komorowego nawet w kilkanaście dni. To dla wielu przedsiębiorców bardzo dobra wiadomość.

Warto jednak pamiętać, że nawet w nowoczesnym sprzęcie można popełnić błędy i sprawić, że towar podczas tego procesu może ulec zniszczeniu. Jeśli podczas suszenia w komorze będzie zbyt wysoka temperatura to można spodziewać się, że tarcica wykrzywi się, wyglądając jak łódka. Nierzadko błędy podczas suszenia w komorze sprawiają, że deski po prostu pękają. Eksperci zwracają uwagę na to, by mierzyć wilgotność podczas suszenia. Warto stosować również odpowiednie przerwy w trakcie suszenia. Należy również zwracać szczególną uwagę na to, by zwiększać temperaturę stopniowo, a nie szybko, chcąc uzyskać natychmiastowy efekt.